V pátek nás navštívil Jaroslav Němeček

Kreslíř Jaroslav Němeček
Kreslíř Jaroslav Němeček
Po 11:00 hodině jsme se věnovali legendárnímu komiksovému seriálu Čtyřlístek, a to s výtvarníkem Jaroslavem Němečkem.

Připomněli jsme si nejen 40letou historii komiksu, ale také jeho vstup na filmové plátno. Jaroslav Němeček nám pověděl, jak vznikali Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa a jaká byla spolupráce s autorkou příběhů Ljubou Štiplovou.


Jaroslav Němeček (*20. února, Praha)
Český ilustrátor, výtvarník a sochař vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, od roku 1965 pracuje „na volné noze“.
Z počátku ilustroval plastické pohádkové knížky, leporela a omalovánky, první obrázkový seriál nakreslil pro Mateřídoušku. V roce 1969 nakreslil a napsal první číslo legendárního Čtyřlístku, který vychází dodnes a stal se tak nejdéle vycházejícím českým dětským komiksem.
Ve své tvorbě se Jaroslav Němeček věnoval také keramice, díla vystavoval po celé Evropě. Pro dolnorakouské město Retz vytvořil kašnu a sochu sv. Margarety, s německými egyptology spolupracuje na vytváření replik hrobek egyptských králů a královen. Stará se také o malé stádo huculských koní a snaží se, aby byl zachován jejich genofond. V roce 2007 byl na mezinárodním Komiksfestu uveden do komiksové Síně slávy.
Zdroj: Praha 4