„V Německu jsem krmila slepice i venčila psy.“ Petr Janda a Marta Verner u Jana Čenského

31. říjen 2021

První kytaru jsem dostal od učitele houslí ve 13 letech. On si tím vykopal hrob, vzpomíná Petr Janda, který přišel do studia s dcerou Martou Verner.

Ta odjela do Německa po maturitě, a když chtěla prorazit s kapelou, nemohla přijmout trvalé zaměstnání. „Pracovala jsem v čajovně, krmila slepice, venčila psy. Dělala jsem i ochranku na koncertech, pomáhala v cateringu a díky tomu potkala spoust světových hvězd.“ Domů se vrátila po 16 letech.

Petr Janda: Dostal jsem z hudebky trojku

„V 7. třídě jsem dostal trojku z hudební výchovy,“ vzpomíná Petr Janda. Moje maminka křičela na ředitele, jak můžu mít trojku, když zpívám ve sboru u Kulínského a hraju na housle.“ Jeho dceři Martě řekla profesorka z konzervatoře, poté, co po ní chtěla v jedenácti zazpívat árii, že nemá hudební sluch.

Jak na sebe Petr Janda prozradil v závěrečném kvízu, z hudebníků má nejraději Dvořáka, Bethovena a Beatler. Jeho oblíbenou knihou je Bylo nás pět od Karla Poláčka. Kromě Česka má rád USA nebo Francii. A co se jídla týče, říká o sobě, že je všežravec. „Jednou jsme se ženou vlezli do restaurace v Hongkongu. Přinesli cosi, co bylo senzační, ale vůbec nevím, co jsem jedl.“ Jinak Petr Janda miluje k snídani míchaná vajíčka všecho druhu a k tomu plzničku, zatímco Marta pije po ránu teplou vodu.

Kolik let učil na Konzervatoři Jaroslava Ježka? Míval Petr Janda strach o dceru, když se odstěhovala do Německa? Co oba nosí na podzim v kapse?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související