V čem byla Ósakaová na Australian Open lepší než Kvitová? Otázka pro mentálního kouče Radka Šefčíka

20. únor 2019

Stačí k medaili „jen“ píle a talent? Nebo je tu ještě něco navíc, co je v hlavě? Ovlivnilo to hru Petry Kvitové ve finále Australian Open? V Blízkých setkáních odpovídal na otázky Stáni Lekešové mentální kouč Radek Šefčík.

„Málokdo pracuje na mentální stránce a v našich oblastech je strašně podceňovaná. Přitom to, na co myslíte, ovlivní vaší akci,“ ujišťuje kouč vrcholových sportovců a rozebírá prohru Petry Kvitové ve finále Australian Open s Naomi Ósakaovou.

Radek Šefčík

„Byly tam momenty, které nebyly vyřešeny tak, jak měly být. Koncentrační detaily, věci s rutinou před podáním, před returnem… Kdyby tam byl kdokoli jiný, tak ho Petra dá. Ale Naomi ukázala obrovskou mentální sílu mezi druhým a třetím setem. Je to nová krev a japonská mentalita. Je vidět, že pracuje na mnoha věcech.“  

Jak se dá dosáhnout dobré mentální nastavení? Jsou mužský a ženský tenis jiné sporty? Jak by měl pracovat trenér fotbalových mužstev? Jaká je práce kouče v kolektivních a individuálních sportech?

autoři: Stáňa Lekešová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová