V 75 letech zemřel spisovatel Vojtěch Steklač, rozhlasový kolega a autor Boříkových lapálií

15. leden 2021

Na spisovatele zavzpomínáme dnes večer na Dvojce. Od 20.30 můžete poslouchat Humor v povídkách Vojtěcha Steklače. Připomínáme i setkání v Toboganu z roku 2010, kde byl hostem Aleše Cibulky.  

Steklač psal hlavně knížky pro děti, nejznámější je série Boříkovy lapálie, příběhy čtveřice kamarádů z pražských Holešovic, ty zazněly i v Českém rozhlase. „Byl jsem členem Foglarova oddílu, ale Foglar mě vyhodil,“ vzpomínal v Toboganu. „Uklouzlo mi tehdy pár neslušných slovíček,“ doplnil spisovatel Boříkových lapálií a zároveň přiznal, že postavu Boříka napsal jako protiklad k Mirku Dušínovi. „Moje nejoblíbenější knížka byl Saturnin,“ přiznal se v Toboganu. Četl i dívčí romány. „Kouzlo dětské literatury je v tom, že je určeno konkrétnímu věku,“ vyprávěl. 

Tobogan a Vojtěch Steklač

Steklač se v rozhlase podílel na mnoha uměleckých dílech. Připravoval předlohu k Pamětem kata Mydláře, byl i autorem pořadů, pracoval například na scénáři Kolotoče.

Tobogan a Vojtěch Steklač

Vojtěch Steklač se narodil v Příbrami, dětství prožil v Praze. Vystudoval sociologii a filozofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Řadu let byl redaktorem dětských časopisů Ohníček a Pionýr, kde byl šéfredaktorem. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.