V 75 letech zemřel spisovatel Vojtěch Steklač, rozhlasový kolega a autor Boříkových lapálií
Na spisovatele zavzpomínáme dnes večer na Dvojce. Od 20.30 můžete poslouchat Humor v povídkách Vojtěcha Steklače. Připomínáme i setkání v Toboganu z roku 2010, kde byl hostem Aleše Cibulky.
Steklač psal hlavně knížky pro děti, nejznámější je série Boříkovy lapálie, příběhy čtveřice kamarádů z pražských Holešovic, ty zazněly i v Českém rozhlase. „Byl jsem členem Foglarova oddílu, ale Foglar mě vyhodil,“ vzpomínal v Toboganu. „Uklouzlo mi tehdy pár neslušných slovíček,“ doplnil spisovatel Boříkových lapálií a zároveň přiznal, že postavu Boříka napsal jako protiklad k Mirku Dušínovi. „Moje nejoblíbenější knížka byl Saturnin,“ přiznal se v Toboganu. Četl i dívčí romány. „Kouzlo dětské literatury je v tom, že je určeno konkrétnímu věku,“ vyprávěl.
Steklač se v rozhlase podílel na mnoha uměleckých dílech. Připravoval předlohu k Pamětem kata Mydláře, byl i autorem pořadů, pracoval například na scénáři Kolotoče.
Vojtěch Steklač se narodil v Příbrami, dětství prožil v Praze. Vystudoval sociologii a filozofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Řadu let byl redaktorem dětských časopisů Ohníček a Pionýr, kde byl šéfredaktorem.
Související
-
Úžasné životy: Rozhlasový režisér Jiří Horčička podle Viktora Preisse
Rozhlasového režiséra Jiřího Horčičku zaznamenal tehdejší student herectví Viktor Preiss na pražské divadelní akademii díky stáži v Československém rozhlase.
-
Moje cesta není cesta šamana, prohlašuje spisovatel Josef Formánek
Pravidelně cestuje na Siberut, ostrov v Indickém oceánu, kde dokonce podstoupil šamanskou zkoušku. Nesložil ji. V Blízkých setkáních ale přiznal, že je rád.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka