Unikátní zapomenuté snímky manželů Johnsonových varovaly už před 100 lety před vybíjením afrických zvířat

29. červen 2015

Filmař a cestovatel Jan Svatoš se rozhodl mapovat život manželů Martina a Osy Johnsonových. Ti už před sto lety navštívili Afriku, fotografovali a natáčeli filmy. „Hluboce se před nimi skláním. Pokud tehdy chtěl někdo udělat kvalitní snímek, tak to chtělo velkou odvahu,“ říká Jan Svatoš. Navíc s technikou, kterou tehdy měli k dispozici.

„Martin a Osa Johnsonovi jsou praotci dokumentu. Jejich záběry tají dech. Je třeba taky říct, že zvukovou kameru vzali do Afriky jen zhruba dva roky po jejím vzniku. To kolem roku 1932,“ říká v pořadu Jak to vidí... dokumentarista Jan Svatoš.

První ochránci přírody?

Manželé byli průkopníky tzv. fotografického safari. Jako reakce na tehdy oblíbené lovecké safari a vybíjení zvířat. Varovali svět o 40 až 60 let dopředu před vymíráním živočišných druhů. Stojí taky za tím, že v Americe vznikly národní parky, které chrání původní přírodu dodnes.

„Oni už tehdy pochopili, že tvoří pro příští generace. Je to vidět na jejich fotografiích, filmech, ale taky v zápiscích a poznámkách z cest. Já si při studiu jejich materiálů uvědomil, že i my bychom měli častěji myslet na ty, co tady budou po nás,“ říká Jan Svatoš.

Před sto lety neměli žádné informace. Neexistoval internet a vydat se natáčet do exotických zemí bylo velmi nebezpečné. A to i proto, že si všichni mysleli, že tam jsou jen lidožrouti, kanibalové a gorily, které milují blondýnky.

„Manželé museli dokonce chodit pěšky, jinak to nešlo. A ač jsou dnes skoro zapomenuti, jejich filmy byly velmi úspěšné. Za první republiky se promítaly dokonce i u nás,“ vysvětluje host Zity Senkové na Dvojce.

První výprava mezi kanibaly

Na svou první společnou výpravu vyrazili v červnu 1917. Cílem byl jeden z ostrovů Nových Hebrid, dnes Vanuatské republiky. Tam ale opravdu žili praví kanibalové. O autentickém životě mezi příslušníky kmene Velcí Nambové natočili i svůj první film. Pojmenovali ho Mezi kanibaly v jižním Pacifiku.

Jako první pořídli i letecké záběry Afriky. Letadlem nalítali před 60 000 mil. „Nemohli mít děti, a tak svou lásku zřejmě věnovali černému kontinentu. Martin Johnson zemřel v roce 1937, při jednom letu v domácím, americkém prostředí. Byli pochodní, která ale zahasla.“

Opravdu byl Martin Johnson na výpravě s Jackem Londonem? Jak vypadá spolupráce s americkým muzeem manželů? A co Jan Svatoš všechno chystá? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis
Spustit audio