Ulihrach

4. květen 2017

Příjmení Ulihrach je vzácné, v současnosti najdete jen 31 jeho nositelů. Jeho výklad je dost nejistý, odborná literatura jej neuvádí, ale snad by nám mohla pomoci analogie – vedle příjmení Ulihrach totiž máte i jméno Valihrach a doloženo je též příjmení Kulihrách, které ovšem podle evidence obyvatelstva dnes již nikdo nenosí. Josef Jungmann uvádí nářeční apelativum valihrach s významem „dítě silné, jež při chůzi se klátí s boku na bok“, i apelativum kulihrášek má význam „tlusté dítě“. Patrně tu sehrála roli představa zakulacené postavy (jako hrášek), která se „valí“ či „koulí“. Můžete spekulovat o tom, že i příjmení Ulihrach bude mít asi obdobnou motivaci.

Použitá literatura:
J. Svoboda, Staročeská osobní jména a naše příjmení, Praha 1964, s. 203 (Kulihrách); A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 170 (Valihrach); M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 47 (Valehrach, Valihrach)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.