Ukrajinistka Víchová: Západními voliči zbožňovaný, doma pod palbou kritiky. Co Zelenského tlačí ke dnu?

18. červenec 2023

Ještě před příjezdem na summit Severoatlantické aliance do Vilniusu se Volodymyr Zelenskyj postaral o rozruch a kritiku svým tweetem, ve kterém označil za bezprecedentní a absurdní, aby spojenci nestanovili časový rámec pro přijetí Ukrajiny do Aliance. Co tato taktika ukrajinskému prezidentovi přinesla? Jak se změnila jeho rétorika od počátku války? A budou se na Ukrajině příští rok konat prezidentské volby?

Diplomaté na obou stranách incident prezentovali jako dobře známý tah, jehož cílem bylo zvýšit sázky ve vyjednávání. V minulosti tato taktika přinášela ovoce. Zelenskému ale přinesla obrovskou dávku kritiku na domácí scéně, což se stalo vůbec poprvé od začátku války.

Diplomaté i političtí analytici se shodují na tom, že šlo o promyšlený tah, který mu ovšem nevyšel, protože v tom byly emoce. Na takovéto platformy, jako je summit NATO, by prezident neměl jezdit s emocemi, ale s argumenty,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... ukrajinistka Lenka Víchová.

Tlačit na emoce už nestačí

Od prezidenta ve válce se nicméně určitá razance a naléhavost očekává. Nutné je však podle Víchové používat takovou taktiku a metody, které přinesou úspěch. „A tady se to Volodymyrovi Zelenskému nepovedlo. Komuniké bylo ohroženo. Spojenci byli rozlíceni. Navíc, jak si všímají ukrajinští novináři, ovlivňovat spojence přes jejich voliče, kteří, jak známo, Zelenského na Západě zbožňují, se prostě nedělá.“

Čtěte také

Přesto byly nakonec výsledky summitu zachráněny. Kyjev kromě ujištění, že se Ukrajina stane členem Aliance, získal i řadu nových balíků vojenské pomoci, sliby dlouhodobé bezpečnostní asistence od Aliance i od skupiny velkých ekonomik G7. Současně s tím ale padla i slova o tom, že Ukrajina by měla za pomoc projevovat více vděčnosti.

„Ukrajina by měla především vygenerovat další argumenty pro to, aby uvolnila ruce svým spojencům. Bude to znít cynicky, ale to, co stačilo po Buči a Irpini, už teď nestačí. Když jsme viděli, že Rusko začalo ostřelovat Kyjev, empatie Západu se spustila a byla obrovská. Tehdy stačilo jenom tlačit na emoce. Ale dnes už potřebujeme další argumenty. Generovat argumenty, proč pomáhat Ukrajině, musí ale pro své voliče i Západ.“

Problémy Zelenského

Zásadní problém Volodymyra Zelenského je podle Víchové ten, že se prezentuje jako člověk, kterému se málo pomáhá. „On si neuvědomuje, že prohlášení, i když jsou dělaná v ukrajinštině, se samozřejmě dostávají do světa. A mám pocit, že pozitivní propaganda, která doma zobrazuje Volodymyra Zelenského jako velkého vůdce, státníka a úžasného diplomata, už přestává zabírat. Lidé vidí, že realita je trochu jiná.“

Volodymyr Zelenskyj má podle Víchové velkou šanci uspět v následujících prezidentských volbách. Ke dnu ho ale tlačí jeho okolí, kterému nedůvěřuje obrovská spousta Ukrajinců. „Do dnešního dne je neustále obklopen lidmi z prostředí showbyznysu. Obrovsky se mu vyčítá třeba to, že do funkce šéfa tajné služby dosadil svého přítele z dětství, rovněž z prostředí showbyznysu.“

Díky válečnému stavu má ale Zelenskyj v rukou i jiné instrumenty. „Politická soutěživost na Ukrajině je velmi omezena. Mediální prostor je velmi omezen, nejenom cenzurou, ale i samocenzurou, protože spousta médií si pochopitelně uvědomuje, že jisté věci nemůže během války probírat. V rukou má i většinu parlamentu. Jeho lidé obsadili velmi důležité instituce na Ukrajině. Má problém s reformou soudnictví. Takže ano, Volodymyr Zelenskyj trochu zneužívá válečného stavu na Ukrajině ve svůj prospěch.“

Lidé ale očekávají, že vedení země nebude hájit svoje ambice, ale že bude hájit potřeby Ukrajiny a ukrajinského národa. A rozhodně si to nepředstavují tak, že se budou psát tweety v takovém tónu, v jakém je napsal Volodymyr Zelenskyj,“ uzavírá Lenka Víchová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.