TRAILER: Spalovač mrtvol poprvé v éteru. David Novotný ve strhujícím příběhu manipulace a proměny člověka v bestii

Poslechněte si ukázku. Zjistěte, jak se rozhlasová adaptace natáčela. A poslouchejte živě v pátek 17. listopadu od 20:00 na Dvojce nebo pak ještě týden na webu.

Nejslavnější a neznámější adaptací novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol (1967) je určitě stejnojmenný film Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Téma novely se ale rozhodně netýká konkrétní doby. O její aktuálnosti svědčí i řada adaptací z poslední doby, např. v Národním divadle. Poprvé ji dramatizuje i Český rozhlas.

Nečekejte film

„Řadu věcí, které si posluchači pamatují z knihy nebo filmu, v rozhlasové hře nenajdou,“ varuje dramaturgyně Zuzana Vojtíšková. „Určité okleštění o vedlejší motivy je v rozhlase nutné. To nejdůležitější je najít v příběhu téma, které vás zajímá. V našem případě je to proměna člověka.“


Premiéru poslouchejte v pátek 17. listopadu ve 20 hodin na Dvojce. Po odvysílání bude záznam hry ještě týden dostupný na stránce Hry a četba a v mobilní aplikaci Radiotéka.

„Kopfrkingel sleduje ve svém životě krásu, jaká se může zdát bizarní. Chce pomáhat lidem. Ale v zájmu snahy, jejímž výsledkem má být v jeho očích krása, se on sám promění v odpudivé zvíře. Silné je pro nás i téma manipulace.“ Režisér Aleš Vrzák obsadil do hlavní role Davida Novotného.

Staré téma, moderní design zvuku

„Je důležité postihnout Kopfrkingelovy fašistické, nacionalistické sklony, postihnout tu myšlenku: co je to jedinec proti národu. Vystihnout to, co z něj sálá, proč naplní ten úkol pálit,“ vysvětluje Vrzák. Kromě strhujícího zvukového designu se můžete těšit na hlasy Ivana Trojana, Petry Špalkové a dalších.

Premiéru rozhlasového Spalovače mrtvol poslouchejte v pátek 17. listopadu ve 20 hodin na Dvojce. Po odvysílání bude záznam hry ještě týden dostupný na stránce Hry a četba a v mobilní aplikaci Radiotéka. Jestli vás zajímá, jak se adaptace natáčela, poslouchejte celý tento týden před 9:00 Radiožurnál nebo sledujte jeho web.

autor: ČRo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?