Topíme se v textilním odpadu. V oděvním řetězci jsem si sedm let nekoupila ani ponožku, říká greenfluencerka Natália Pažická
Jak se oblékat ekologicky? „Pointa je nakupovat jen to, co potřebujete. Lidé často argumentují tím, že nebudou chodit nazí. Máme ale vyrobené oblečení pro příštích šest generací!“ Jak byla jako modelka vnímaná ve světě? Co na ní módním společnostem v různých koutech světa vadilo? Je ona sama spokojená se svým vzhledem? Jak funguje módní průmysl a čím ovlivňuje prodej výrobků? Věří ve změnu?
„Topíme se v textilním odpadu a vyvážíme ho do zemí, kde se skladuje, následně pálí, toxické chemikálie otravují vzduch i podzemní vody… Je to šílené. Vyrábíme nadbytek a přitom existují second handy,“ vysvětluje greenfluencerka a bývala modelka.
Modelingu se začala věnovat ve 14 letech a cestovala po celém světě. „Jednou jsem navštívila oděvní závod v Číně a viděla tam za šicími stroji mladé ženy, které ve fabrice i žily s malými dětmi. Vydělanou almužnu posílaly rodičům,“ vypráví Natália Pažická, která se tak začala zajímat o pozadí módního průmyslu.
Teď už se chová ekologicky, i když tomu tak dříve nebylo. Přiznává, že první peníze, vydělané na módních molech, nechala v řetězcích s levným oblečením. „Utrácela jsem tam všechny peníze, protože jsem ještě nevěděla, co to způsobuje. Ale teď už to vím a sedm let jsem si v oděvním řetězci nekoupila ani ponožku,“ uzavírá greenfluencerka Natália Pažická.
Související
-
Zpomalte v životě i v módě. Jak na udržitelné oblékání v Mistrovském kurzu Karolíny Břinkové
Jak si vybudovat šatník ve stylu udržitelné módy? S Mistrovským kurzem Karolíny Břinkové budete mít vždy co na sebe.
-
Expedice do světa odívání aneb Dělají šaty člověka?
Už pánové Voskovec a Werich v Osvobozeném divadle zpívávali: Je to pravda odvěká - šaty dělaj člověka, kdo v hadrech čeká na štěstí, ten se načeká!
-
Módní návrhářka Beata Rajská nechala na čas vysoké krejčoviny. Teď šije tepláky
„Každý návrhář musí trochu přemýšlet i jako byznysmen. Tak jako je kreativní v módě, musí být kreativní i v postupech,“ ujišťuje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.