Expedice do světa odívání aneb Dělají šaty člověka?
Už pánové Voskovec a Werich v Osvobozeném divadle zpívávali: Je to pravda odvěká - šaty dělaj člověka, kdo v hadrech čeká na štěstí, ten se načeká! Je to ale pořád pravda? Dělají šaty člověka člověkem i v 21. století, nebo už se smysl odívání posunul jinam?
Jak se oblékáme my v roce 2022 a jak se oblékali naši předkové v minulém a předminulém století? Kde získávali materiál na oděvy v dobách, kdy neexistovala konfekce, kolik za něj zaplatili a kolik tehdy stály služby krejčích? A proč byli ochotni tehdy utratit za kus oblečení tolik, jako například za krávu?
Vypravíme se ale i do současnosti, řekneme si, kdo stojí za tvorbou toho, čemu říkáme módní trend, proč jsou dodneška slavné značky jako Chanel, Yves Saint Laurent, Armani nebo Versace, jaký je rozdíl mezi termíny „haute couture“ a „pret a porter“ a zda to, čemu říkáme „vysoká krejčovina“ bude existovat i za sto let. Expedici do světa odívání povedou módní stylista Pavel Filandr, etnolog Martin Šimša a zakladatel muzea Ostrov lidových krojů Jan Mičánek.
Související
-
Na přehlídku jsem vybrala modelky kyprých tvarů. Užívaly si to, říká návrhářka Ivana Follová
Před časem nechala na molo vstoupit ženy, které nemají modelkovské míry. „Nejprve se styděly, ale nakonec si to ohromně užily,“ popisuje návrhářka v Blízkých setkáních.
-
Makyta Púchov: Móda ze Slovenska, kterou nosí světové hvězdy i manželky prezidentů
Slovenský výrobce dámského ošacení vznikl za dramatických podmínek 2. světové války. Dnes jeho služeb využívají světové módní značky jako Pierre Balmain nebo Lacoste.
-
Móda ve sportu: Světová móda si připomíná velký den
Britská návrhářka Vivienne Westwoodová totiž slaví 80. narozeniny. Kouč Marian Jelínek se při této příležitosti věnuje módě ve sportovním odvětví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.