Tomáš Zima: Novela vysokoškolského zákona umožní odnímat tituly. Jsem ale zastáncem delší lhůty
I přes připomínky, které se právě projednávají na ministerstvu školství, má zákon velkou podporu ze strany vysokých škol. Co nového přináší?
Verze v připomínkovacím řízení se trochu liší od verze z léta. „Text doznal změn hlavně v oblasti akreditací,“ připouští rektor UK Tomáš Zima.
Kromě akreditací se přepracovala otázka správního řádu, otázka systému vnitřního hodnocení, působení zahraničních VŠ na našem území nebo otázka lhůt pro odnímání titulů. To má být umožněno hlavně tehdy, když se prokáže plagiátorství nebo nekalé praktiky.
„Já osobně jsem ale zastáncem delší doby, než je v tom návrhu zákona. Některé věci totiž mohou vyplavat na povrch později,“ vysvětluje rektor.
Největším přínosem novely je ale podle Zimy změna akreditačního procesu. „Má být transparentnější. VŠ se k tomu procesu můžou vyjadřovat,“ chválí si.
Novinka: institucionální akreditace
Novela zavádí tzv. Institucionální akreditaci. Ta zabraňuje zaplavování akreditační komise šesti až osmi tisíci jednotlivých studijních oborů. Kdo ji bude mít, bude si moct v té oblasti vzdělávání „dělat, co chce“.
„Vysoká škola bude mít větší pravomoci, ale taky větší zodpovědnost,“ vysvětluje Zima. „Ty sankce za nedodržení postupů jsou velmi drastické.“
Jestli to nakonec bude znamenat, že bude méně vysokých škol, záleží už jen na samotných VŠ. Ty se musejí kromě změny zákona poprat ještě s poklesem počtu studentů kvůli populační depresi. „V následujících dekádách nás čekají zhruba o třetinu slabší populační ročníky, které mohou studovat na vysokých školách.“
Jak si stojíme mezinárodně?
Každopádně se Zima domnívá, že je úroveň našich univerzit, a zvlášť té Karlovy, dobrá. I v konfrontaci se zahraničím. Mezinárodní ratingy ale podle něj nezhodnocují finanční možnosti škol.
„Kdyby se to přepočetlo, kolik máte studentů, učitelů a jaký máte rozpočet, a porovnalo se to třeba s Harvardem, myslím, že by české vysoké školy v těch žebříčcích ještě poskočily na vyšší příčky,“ odhaduje.
Jak budou vysoké školy financovány? Proč u nás bude zavedeno neveřejné vnitřní hodnocení vysokých škol? Proč rektor UK přijal Ice Bucket Challenge? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.