Tomáš Zima: Nedokážu si představit, že někdo řekne, kolik stojí lidský život

20. květen 2014

Nárůst nákladů na léčbu souvisí s větším počtem vyléčených. Hlavní roli hraje prevence.

Rektor pražské Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima je velkým příznivcem zdravotní prevence. Medicína se samozřejmě zaměřuje na léčbu, případně na udržování zdraví. „Prevence, resp. včasné zachycení nemoci, je to nejdůležitější,“ řekl v pořadu se Zitou Senkovou.

Česko je zemí s největším výskytem rakoviny tlustého střeva. Preventivní vyšetření dokáže nemoc odhalit. Včasná diagnóza pomůže k lepší léčbě, a to i u karcinomů jakými jsou nemoci prsů či gynekologické choroby. „Kvalita života pacientů po léčbě a úzdrava je to nejdůležitější.“

Čtěte také

Jsou 15miliardové roční náklady na léčbu dostatečné? „Náklady jsou u nás v posledních letech spíše stabilní. Mírný nárůst je způsoben zvyšováním počtu nemocných a moderní léčbou.“ Ta totiž dokáže léčit lépe, než tomu bylo dříve, a lidé se dokonce po léčbě vracejí k normálnímu, produktivnímu životu.

Rozhodnutí pacienta je zásadní
Velmi důležitá je podle Tomáše Zimy diskuse s nemocným. Ten musí být vtažen do procesu rozhodování. „Nedokážu si představit, že někdo řekne, kolik stojí lidský život,“ dodal.

Na tuto otázku se prý nedá dát jednoznačná a jasná odpověď. Hodně totiž souvisí s etikou. „Lékař v evropské kultuře musí zvažovat nejen přežití ale i kvalitu života, a to i v kontextu s věkem pacienta.“

Biologická léčba
Novinka medicíny posledních let se hojně využívá zejména u autoimunitních, neurologických nebo hematologických lékařských oborů. Představuje ale úzkou spolupráci farmaceutických firem s lékařskými fakultami, s výzkumnými ústavy, s technickými disciplínami. „Česko musí mít silný základní výzkum, pak budou následovat inovace v medicíně.“

Jak se dívá na tzv. masifikaci vysokého školství, na nedávné udělení Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi či na nominaci Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , zis , Tomáš Zima
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.