Tomáš Halík: Bašár Asad dnes za pomoci Ruska dělá v Sýrii genocidu
Německo by podle Halíka ani po pondělních událostech v Berlíně nemělo nic měnit na své migrační politice.
I po atentátu na berlínském vánočním trhu Tomáš Halík nadále souhlasí s migrační politikou německé kancléřky Angely Merkelové. Je tedy proti zastropování počtu uprchlíků. „To, co je potřeba udělat, je odstranění příčin migrační krize. A ta je v situaci v Sýrii,“ říká Tomáš Halík.
Válečné zločiny v Sýrii
„Syřané prchají nejen před Islámským státem, ale i před tím damašským řezníkem Bašárem Asadem, který dnes za pomoci Ruska dělá v Sýrii genocidu. To, čeho se tam dopouští režim Vladimira Putina spolu s režimem Asadovým, jsou válečné zločiny,“ myslí si teolog.
„Skutečně tam bombardují nemocnice. Masakrují desetitisíce civilního obyvatelstva. A to jenom proto, aby se diktátor Asad udržel u moci, protože se stává loutkou v rukou Moskvy. Tady neselhává Evropská unie, tady selhává OSN. Protože v OSN je možné, že nedemokratické státy jako Rusko a Čína mohou zablokovat projednávání těchto zločinů.“
Zneužití Berlína
Podle Halíka by se spousta uprchlíků do Sýrie vrátila, pokud by Asadova vláda padla. Skutečnost, že Rusko se do syrského konfliktu zapojilo teprve nedávno, Halík odmítá. „Podpora Asada tam byla přinejmenším morální,“ je přesvědčený.
Filozof varuje před zneužíváním právě takových událostí, jako byl berlínský atentát. „Tam byl hned pokus hodit to na uprchlíka. Dneska se ukazuje, že to s tím konkrétním uprchlíkem nemá nic společného.“ K útoku se přihlásil Islámský stát. I nadále je Halík přesvědčen, že Německo uprchlickou krizi zvládlo.
Sama Merkelová přitvrdila
„Kdyby kancléřka Merkelová neudělala, co udělala, uprchlíci by zaplavili naše země. My jí za mnohé vděčíme. Že byla ochotná ty lidi přijmout a nějak se o ně postarat. Německo situaci v podstatě zvládlo. Jsem o tom absolutně přesvědčen. Do Německa jezdím a vím.“
Merkelová byla na nedávném sjezdu CDU potvrzena ve vedení strany. Její rétorika ale přitvrdila. „Nikdo neříká, že můžeme přijmout všechny uprchlíky. To neříká ani ona,“ upozorňuje Halík. „Náš svět je nebezpečný. Toto je realita našeho světa. A my se musíme naučit s touto realitou žít.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.