Tímhle onemocněním je infikováno až 97 % dětí. A maminky ho bohužel léčívají špatně
Horečky, zvracení, průjmy... A je to horší než salmonela.
„Rotaviry jsou malé viry způsobující četné a závažné průjmy. Hlavně u malých dětí. U dospělých nebývá onemocnění tak závažné,“ vysvětluje lékařka Zuzana Vančíková z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze a 1. lékařské fakulty UK.
„Bohužel jsou odolné a dobře se šíří. Pokud není provedena desinfekce, zůstávají na povrchu hraček, ale i třeba na rukách personálu v nemocnicích.“ Jejich hlavní sezona je od podzimu do jara. Epidemie postupuje vždy z východu na západ. Vědci nevědí proč.
Jak se projevuje?
Téměř 97 % všech dětí je infikováno, především v kojeneckém věku. Nejčastěji se nakazí od starších sourozenců, kteří už bývají v dětském kolektivu. Projevuje se jako běžné průjmové onemocnění: horečka, zprvu zvracení, potom průjmy (které ale nemusí nutně přijít).
Diagnostikuje se rychle ze stolice. „Ale v běžné ambulantní praxi to vlastně ani není nutné.“ Onemocnění trvá v průměru týden. Neexistují na něj žádné zvláštní léky. Ani antivirotika zatím dostupná nejsou. Můžete zkusit probiotika.
Správná léčba
„Podle studií probiotika zkracují trvání o jeden den. Není to nic ohromného, ale každý den se počítá.“ Hlavním úkolem léčby tak není likvidace rotavirů, ale správná hydratace a doplnění iontů. „Pokud dítě zvrací nebo má průjem, podávejte mu tekutiny. Po lžičkách. A vychlazené. Žaludek to lépe snáší.“
Kolik tekutin? Mělo by jich být tolik, aby to nahradilo ztráty. U kojenců za každou takovou stolici je to 10 mililitrů na kilogram váhy + jeho denní potřeba. Takže asi litr a více.
Chybou je, když maminky podávají hořký čaj. „Dítě pak přichází s těžkou hypoglykémií, se sníženou hladinou cukru. Neměly by se dávat roztoky hodně slazené, ale aspoň trošku. A třeba suchar, piškot nebo škrábané jablíčko, mačkaný banán, aby dítě dostalo trochu energie.“
Následky a prevence
Průjmy můžou poškodit střevní sliznici (dítě pak nedokáže zpracovat mléko a musí mít bezlaktózovou dietu). Takové následky ale nebývají časté. Prevencí je dodržování základních hygienických pravidel, izolace, desinfekce a očkování.
Ani po prodělání rotavirové infekce bohužel neexistuje doživotní imunita. „Ale průběh dalšího onemocnění už je podstatně mírnější,“ uzavírá lékařka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.