Tímhle onemocněním je infikováno až 97 % dětí. A maminky ho bohužel léčívají špatně

3. srpen 2016

Horečky, zvracení, průjmy... A je to horší než salmonela.

„Rotaviry jsou malé viry způsobující četné a závažné průjmy. Hlavně u malých dětí. U dospělých nebývá onemocnění tak závažné,“ vysvětluje lékařka Zuzana Vančíková z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze a 1. lékařské fakulty UK.

„Bohužel jsou odolné a dobře se šíří. Pokud není provedena desinfekce, zůstávají na povrchu hraček, ale i třeba na rukách personálu v nemocnicích.“ Jejich hlavní sezona je od podzimu do jara. Epidemie postupuje vždy z východu na západ. Vědci nevědí proč.

Jak se projevuje?

Téměř 97 % všech dětí je infikováno, především v kojeneckém věku. Nejčastěji se nakazí od starších sourozenců, kteří už bývají v dětském kolektivu. Projevuje se jako běžné průjmové onemocnění: horečka, zprvu zvracení, potom průjmy (které ale nemusí nutně přijít).

Diagnostikuje se rychle ze stolice. „Ale v běžné ambulantní praxi to vlastně ani není nutné.“ Onemocnění trvá v průměru týden. Neexistují na něj žádné zvláštní léky. Ani antivirotika zatím dostupná nejsou. Můžete zkusit probiotika.

Správná léčba

„Podle studií probiotika zkracují trvání o jeden den. Není to nic ohromného, ale každý den se počítá.“ Hlavním úkolem léčby tak není likvidace rotavirů, ale správná hydratace a doplnění iontů. „Pokud dítě zvrací nebo má průjem, podávejte mu tekutiny. Po lžičkách. A vychlazené. Žaludek to lépe snáší.“


Kolik tekutin? Mělo by jich být tolik, aby to nahradilo ztráty. U kojenců za každou takovou stolici je to 10 mililitrů na kilogram váhy + jeho denní potřeba. Takže asi litr a více.

Chybou je, když maminky podávají hořký čaj. „Dítě pak přichází s těžkou hypoglykémií, se sníženou hladinou cukru. Neměly by se dávat roztoky hodně slazené, ale aspoň trošku. A třeba suchar, piškot nebo škrábané jablíčko, mačkaný banán, aby dítě dostalo trochu energie.“

Následky a prevence

Průjmy můžou poškodit střevní sliznici (dítě pak nedokáže zpracovat mléko a musí mít bezlaktózovou dietu). Takové následky ale nebývají časté. Prevencí je dodržování základních hygienických pravidel, izolace, desinfekce a očkování.

Ani po prodělání rotavirové infekce bohužel neexistuje doživotní imunita. „Ale průběh dalšího onemocnění už je podstatně mírnější,“ uzavírá lékařka.

autor: ČRo Dvojka
Spustit audio