Texty některých mých písní mi ani nedocvakly. Jiné se mi začly dít, přiznává zpěvačka Lenka Filipová

20. červenec 2022

Vždycky dbala na vysokou kvalitu písňového textu a Zdeněk Rytíř byl jejím kamarádem. „S ním to byla velice úzká spolupráce. Napsal pro mě nejvíc textů,“ vzpomíná Lenka Filipová v Blízkých setkáních. Co dělá teď na Slovensku? Proč před ní mají zvukaři respekt? Není pro ni už to věčné koncertování únavné? Je pro ní důležitá barevnost zvuků? Co plánuje? Jaký má vztah k tanci? Poslechněte si v audiu.

„Specialitou Zdeňka Rytíře bylo, že mi texty nosil přímo do studia. Byly tam podtexty, jako třeba v Toulavém valčíku, kde je to o mezilidských vztazích a lásce, kterou teď čím dál tím víc postrádáme. Mně některé ty věci nedocvakly. Kromě toho, některé jeho texty a příběhy se mi začaly dít, což je neuvěřitelné,“ vypráví zpěvačka.

Zdeněk Rytíř

„Pro textaře jsem opruz,“ hodnotí Lenka Filipová samu sebe. „Já jim nutím, o čem mají psát a oni buď přinesou ideu, nebo hotový text. Mně se spustí slzy, což je indikace… Já jsem romantik jako blázen…“

Pokusila se ona sama o text? „Z té klasiky, kterou jsem vystudovala, jsem detailista jako blázen. Až se za to nemám ráda. Takže když já chci vyjádřit něco slovně, moc se v tom hrabu. Vždycky jsem to raději hodila na textaře. Zdeněk Rytíř mi to opravdu psal na tělo a to mě na tom bavilo.“

autoři: Vasil Fridrich , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.