Texty některých mých písní mi ani nedocvakly. Jiné se mi začly dít, přiznává zpěvačka Lenka Filipová
Vždycky dbala na vysokou kvalitu písňového textu a Zdeněk Rytíř byl jejím kamarádem. „S ním to byla velice úzká spolupráce. Napsal pro mě nejvíc textů,“ vzpomíná Lenka Filipová v Blízkých setkáních. Co dělá teď na Slovensku? Proč před ní mají zvukaři respekt? Není pro ni už to věčné koncertování únavné? Je pro ní důležitá barevnost zvuků? Co plánuje? Jaký má vztah k tanci? Poslechněte si v audiu.
„Specialitou Zdeňka Rytíře bylo, že mi texty nosil přímo do studia. Byly tam podtexty, jako třeba v Toulavém valčíku, kde je to o mezilidských vztazích a lásce, kterou teď čím dál tím víc postrádáme. Mně některé ty věci nedocvakly. Kromě toho, některé jeho texty a příběhy se mi začaly dít, což je neuvěřitelné,“ vypráví zpěvačka.
„Pro textaře jsem opruz,“ hodnotí Lenka Filipová samu sebe. „Já jim nutím, o čem mají psát a oni buď přinesou ideu, nebo hotový text. Mně se spustí slzy, což je indikace… Já jsem romantik jako blázen…“
Pokusila se ona sama o text? „Z té klasiky, kterou jsem vystudovala, jsem detailista jako blázen. Až se za to nemám ráda. Takže když já chci vyjádřit něco slovně, moc se v tom hrabu. Vždycky jsem to raději hodila na textaře. Zdeněk Rytíř mi to opravdu psal na tělo a to mě na tom bavilo.“
Související
-
Lenka Filipová: Keltské balady mají duchovní rozměr a krásně se mi zpívají
Po 15 letech vydává Lenka Filipová nové album, nese název Oppidum a přináší nové interpretace staré keltské muziky, respektive písní skotského nebo bretaňského folkloru.
-
„Céline Dion si mě vybrala jako hosta.“ Lenka Filipová a její dcera Lenny u Jana Čenského
Obě nazpívaly titulní píseň seriálu Kukačky. Když jsme si ji poslechly, hned jsme věděly, že je dobrá, říká Lenka Filipová, která do studia přišla se svojí dcerou Lenny.
-
S mámou už jsme zase kámošky, prozrazuje dcera Lenky Filipové Lenny
„Obdivuju mamku, že nepodlehla tlaku a nedělala si reklamu přese mne,“ svěřuje se zpěvačka v pořadu Moje hvězdy. „S mámou se teď vídám každý den.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.