Táta mi dával za úkol složit za půl hodiny písničku, vzpomíná Jarda Hypochondr
Většina písniček zpěváka a moderátora Českého rozhlasu Vysočina Jardy Hypochondra je o pivu. Tou nejslavnější je Šenkýřka. Jak vznikla?
„Je to taková hospodská písnička. V Jiříně jsme měli parádní šenkýřku, jmenovala se Gizela, vždycky skočila na stůl a byla to velká legrace. A já jsem jednou seděl pod ní, vzal si pivní tácek a napsal text Skoč na stůl šenkýřko.“ A už zlidověla.
Hudebník z Jihlavy teď spolupracuje s dlouholetým kamarádem Lubomírem Kozlíčkem. Tak vzniklo album Pohodovky. „Mj. písnička Pověz mi má milá získala v hitparádě Dvojky i ocenění Zlatá česká dvanáctka,“ pochvaluje si.
Přezdívka
Přezdívku Hypochondr má z doby, kdy se vrátil z koncertování s kapelou Hollywood ze zahraniční. V show vyprávěl doktor Pštrosmajer mezi písničkami v legraci jeho neduhy a přezdívka už Jaroslavu Hrdličkovi zůstala.
Hudbu miluje od mládí. „Můj táta hrál na kytaru. Dokázal bavit společnost na tři akordy. Víc jich neuměl. Táta se chlubil, že taky umím hrát na kytaru a vždycky mi dal za úkol během půl hodiny složit písničku. Od té doby mě hudba provází neustále.“
V současnosti točí Jarda Hypochondr hudbu i klipy, skládá, chodí na procházky. Rád lyžuje, griluje a provozuje i velký zábavní park v Jihlavě. Hudbě se věnují i jeho děti včetně té nejmladší Elinky.
Související
-
Začátky No Name byly nevybouřené. „Dnes i nepublikovatelné,“ směje se Igor Timko
„V roce 1996 jsme vyhráli Košický zlatý poklad a jako součást výhry byl tehdy postup na Bratislavskou Lyru,“ vzpomíná na začátky skupiny No Name její zpěvák.
-
V Semaforu zažil krásnou muzikantskou dobu. „Byla tam parta snů,“ vzpomíná Miroslav Paleček
Důležitou písní je pro zpěváka Hele lidi. „V roce 1968 ji vybral Jiří Černý do svého pořadu Dvanáct na houpačce. Otevřela nám vrátka do Semaforu a na folková jeviště.“
-
Pavel Callta si na první videoklip vydělal ve svém vodáckém kempu
Zpěvák vystupoval se swingovým orchestrem a závodně plaval. Pracoval i jako delegát cestovní kanceláře a cestoval za studiem. Zvítězila ovšem hudba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.