Táta mi dával za úkol složit za půl hodiny písničku, vzpomíná Jarda Hypochondr

27. březen 2021

Většina písniček zpěváka a moderátora Českého rozhlasu Vysočina Jardy Hypochondra je o pivu. Tou nejslavnější je Šenkýřka. Jak vznikla?

„Je to taková hospodská písnička. V Jiříně jsme měli parádní šenkýřku, jmenovala se Gizela, vždycky skočila na stůl a byla to velká legrace. A já jsem jednou seděl pod ní, vzal si pivní tácek a napsal text Skoč na stůl šenkýřko.“ A už zlidověla.

Hudebník z Jihlavy teď spolupracuje s dlouholetým kamarádem Lubomírem Kozlíčkem. Tak vzniklo album Pohodovky. „Mj. písnička Pověz mi má milá získala v hitparádě Dvojky i ocenění Zlatá česká dvanáctka,“ pochvaluje si.

Přezdívka

Přezdívku Hypochondr má z doby, kdy se vrátil z koncertování s kapelou Hollywood ze zahraniční. V show vyprávěl doktor Pštrosmajer mezi písničkami v legraci jeho neduhy a přezdívka už Jaroslavu Hrdličkovi zůstala.

Hudbu miluje od mládí. „Můj táta hrál na kytaru. Dokázal bavit společnost na tři akordy. Víc jich neuměl. Táta se chlubil, že taky umím hrát na kytaru a vždycky mi dal za úkol během půl hodiny složit písničku. Od té doby mě hudba provází neustále.“

V současnosti točí Jarda Hypochondr hudbu i klipy, skládá, chodí na procházky. Rád lyžuje, griluje a provozuje i velký zábavní park v Jihlavě. Hudbě se věnují i jeho děti včetně té nejmladší Elinky.

Spustit audio

Související