Tádž Mahal. Památka UNESCO a jeden ze sedmi novodobých divů světa

V indickém státě Ágra dokončili 27. září 1654 stavbu mauzolea Tádž Mahal. Na věčnou památku své zesnulé manželky Mumtáz Mahal ho nechal vystavět císař Šahdžahán. Jejich seznámení při tom původně nevěstilo zrovna idylický vztah. Dívku, která se původně jmenovala Ardžumand, zaslíbili už v dětství princi Churrámovi. Narozdíl od jiných domluvených sňatků však v sobě oba našli zalíbení. Ardžumand svého muže velmi milovala a on uctíval její krásu a dobrosrdečnost.

Ač měl princ podle tehdejších zvyklostí i další manželky, vyvolenou jeho srdce byla krásná Ardžumand. Když se princ Churrám stal roku 1628 císařem Šahdžahánem, dal své manželce Ardžumand nové jméno Mumtáz Mahal. V překladu to znamná Vyvolená v paláci nebo ještě lépe Perla paláce.

Romantická pohádka však skončila v roce 1631, kdy Mumtáz Mahal zemřela při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Když umírala, kladla svému muži na srdce tři věci: aby se už znovu neoženil, aby dohlédl na jejich děti a aby na její památku postavil monument, jaký svět neviděl. A tak vznikl Tádž Mahal – památka UNESCO a jeden ze sedmi novodobých divů světa.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související