Světlana Alexijevičová. Kronikářka smutné doby
Jediná běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu se narodila 31. května 1948 v bělorusko-ukrajinské rodině. Většinu života žila a pracovala jako investigativní novinářka a spisovatelka Vytvořila svébytný literární žánr označovaný jako „román hlasů“, který vzniká z velkého množství rozhovorů a jejich úryvků poskládaných do jednotného toku vyprávění. Ve svých knihách se zabývá válečnou, ale i nedávnou historií zemí postsovětského prostoru.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Spisovatelka Horňáková-Civade: Kultura je to, co z nás dělá lidi. Bez ní by nedávalo smysl nic
Spisovatelka a malířka Lenka Horňáková-Civade žije ve Francii už bezmála třicet let. Za svoji tvorbu získala francouzské prestižní vyznamenání. Jak se jí ve Francii žije?
-
Vždycky píšu o tom, co mě zajímá nebo trápí, přiznává spisovatelka Alena Mornštajnová
Les v domě. To je název jejího šestého románu. „Hrdinka knížky lže, protože je to její obrana vůči vnějšímu světu. Neuvědomuje si, že je to něco špatného,“ vysvětluje.
-
Spisovatelka Viktorie Hanišová přibližuje traumata na pozadí rodinných událostí
Už její prvotina, Anežka, sklidila vynikající ohlas. I v dalších knihách přibližuje spisovatelka Viktorie Hanišová traumata na pozadí rodinných událostí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.