„Švejkovi se prostě nesměju. Mám ráda Betty MacDonaldovou.“ Iva Hüttnerová u Haliny Pawlowské

„Člověk pořád hledá druh humoru, který mu vyhovuje,“ svěřila se malířka, herečka a spisovatelka Iva Hüttnerová Halině Pawlowské v nedělním speciálu Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová.

„Božena Němcová, Bohumil Hrabal, Andersen, to jsou moje srdeční záležitosti. Taky mě strašně bavily dívčí romány a knížky od Storcha. Minehava, to jsem milovala. A Havranpírko. To, že to pak hrál Bartoška, to splnilo mé krásné dětské představy, jak vypadal,“ prozrazuje Iva Hüttnerová v rozhovoru.

„Dodneška mám ráda třeba Betty MacDonaldovou. K jejím knížkám se pořád vracím. Vždycky si najdu Co život dal a vzal, to mám strašně ráda, někdy Vejce a já, to můžu číst pořád. Tam je taky zajímavý, jak si člověk hledá svůj způsob humoru. V literatuře.“

Švejkovi se nesměju

„Já se tolik let prala se Švejkem. Já mu nikdy nepřišla na chuť. Já vůbec nevím, proč můj kamarád Karel Steigerwald umí celé odstavce zpaměti. Já se tomu Švejkovi prostě nesměju a měla jsem nejlepší vůli na to přijít, v čem je ta legrace.“

„Někdy ve 14 jsem objevila soudničky Franty Němce. To byl humor. To já se smála u knížky jako blázen, jak dědeček si doma schovával sádlo a maloval si tam hvězdu, aby mu nikdo neubíral. Ale teď jsem si po čase ty soudničky otevřela a už to nebylo ono. Člověk pořád hledá druh humoru, který mu vyhovuje.“

Svoje texty posílejte Halině Pawlowské na adresu halina@rozhlas.cz. Do předmětu napište „Co Čech, to Němcová“ a do těla e-mailu připojte souhlas v tomto znění: „Souhlasím s úpravou a následným odvysíláním svého námětu jako posluchačský příspěvek a s jeho bezplatným používáním na internetových stránkách Českého rozhlasu na doméně rozhlas.cz a na jeho sociálních profilech na neomezenou dobu.“

autoři: Halina Pawlowská , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.