Sůl je nejvýznamnější zdroj zla, varuje analytička potravin. Přesolené je už i sladké pečivo. Čím sůl nahradit?
Různá doporučení ke snížení příjmu soli jsou stará už desetiletí. Dnes patří mezi tři nejvýznamnější výživová doporučení. Zkuste sůl nahradit jiným kořením. Sůl totiž rozhodně není nad zlato.
„Sůl je totiž nejvýznamnější zdroj zla,“ říká Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT v Praze. Hlavně proto, že spotřeba soli každého z vás až 3x převyšuje doporučené množství. „Sůl, přesněji sodík, který je její součástí naše tělo potřebuje. Ale podle lékařů vám stačí jen ten přirozený.“
Sodný kation, který je i v kuchyňské soli, se totiž vyskytuje ve větším množství ve všech potravinách živočišného původu a v menším v potravinách rostlinného původu. U nich zase převládá draslík. Přisolování pokrmů tak z fyziologického hlediska není vůbec nutné!
Světová zdravotnická organizace doporučuje pro dospělého člověka jen 5 g chloridu sodného denně (1 kávová lžička kuchyňské soli). Lidé s vysokým krevním tlakem by měli solit ještě méně.
Přesolené je i sladké
„Nedá se to přesně spočítat, ale odhadujeme, že lidé nejvíc soli přijímají právě v potravinách s vysokým obsahem soli. A to až z 80 %. Při vaření jde jen o 20% podíl.“ V trvanlivých salámech najdete kolem 5 % soli. „Když si dáte 10 dg salámu, tak jste už spotřebovali celou denní dávku.“
„Přesolené“ jsou sýry. Plísňové nebo ještě horší bílé sýry (Balkán, Jadel). „Šopským salátem opět vyčerpáte denní dávku. A to nepočítám další jídla, která za den zkonzumujete.“ Přesolené je i pečivo. Dokonce i to sladké. „Slanost tam vůbec necítíte, ale výrobci ji přidávají kvůli zvýšení vjemu sladké chuti.“
Čím sůl nahradit?
Sledujte nutriční tabulky na obaleech potravin. (Od letošního prosince ji budou muset mít úplně všechny potraviny.) A doma při vaření zkuste místo po soli sáhnout po pepři, cibuli, česneku, zázvoru, sušených bylinkách a podobně. Do polévky třeba patří zelené koření.
Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou.