Strýček Eskymák. Ďábelsky odvážný dobrodruh? Anebo obratný fantasta?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Eskymo Welzl

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Zjevil se jako blesk z čistého nebe a způsobil senzaci… Nejneobyčejnější český cestovatel? Odhalení Stanislava Motla o Janu Welzlovi poslouchejte do pondělí 22. června 2020.

Mnozí lidé ho obdivovali, jiní se mu vysmívali a jeho vyprávění považovali za báchorky. V době, kdy čeští čtenáři hltali knihy o jeho dobrodružstvích, arktický tulák Jan Welzl v kanadském Dawsonu umíral. Zatrpklý a přesvědčený, že ho krajané podvedli.

V pořadu se cituje z historické stati Stanislava Motla Artic Bird, ze studie Jana Skalničky a vzpomínek profesora Wilhjamura Stefansona, z týdeníku Dawson Weekly News a ze vzpomínek prof. Dr. Wilhelma Geista. V pořadu jsou použity ukázky z knihy Jana Welzla Hrdinové ledového moře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová