Strýček Eskymák. Ďábelsky odvážný dobrodruh? Anebo obratný fantasta?
Zjevil se jako blesk z čistého nebe a způsobil senzaci… Nejneobyčejnější český cestovatel? Odhalení Stanislava Motla o Janu Welzlovi poslouchejte do pondělí 22. června 2020.
Mnozí lidé ho obdivovali, jiní se mu vysmívali a jeho vyprávění považovali za báchorky. V době, kdy čeští čtenáři hltali knihy o jeho dobrodružstvích, arktický tulák Jan Welzl v kanadském Dawsonu umíral. Zatrpklý a přesvědčený, že ho krajané podvedli.
V pořadu se cituje z historické stati Stanislava Motla Artic Bird, ze studie Jana Skalničky a vzpomínek profesora Wilhjamura Stefansona, z týdeníku Dawson Weekly News a ze vzpomínek prof. Dr. Wilhelma Geista. V pořadu jsou použity ukázky z knihy Jana Welzla Hrdinové ledového moře.
Související
-
866. schůzka: Nejsevernější český hrob
„A ten tam zůstal provždy, pod náhrobkem z uhlí nakupeným. Povídá se, že to byl Čech, jakýsi Kříž.“
-
Plnil sen matky. Dokud nezemřela. Příběhy slavných: Roald Amundsen
Účinkují Miroslav Etzler a Václav Rašilov.
-
Co měřil Běhounek na severním pólu?
Nejen spisovatelem dobrodružných knih, ale především skvělým vědcem byl František Běhounek. Osobně se účastnil polární expedice, při které málem položil život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.