Speciál Jak to vidí... k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy živě z Národního muzea
Ve středu 21. srpna uplyne 56 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Osudové okamžiky našich dějin, jejich dopady i roli tehdejších médií si připomeneme ve speciálu pořadu Jak to vidí... od 8 hodin z kupole Národního muzea v Praze. Hosté: Prokop Tomek, Ondřej Neff a Petr Lněnička.
Ve speciálu si položíme například otázky, zda jsou srpnové události roku 1968 již zcela zmapovány, co byla pro Moskvu poslední kapka, která přepadení naší vlasti spustila, v čem se invaze stejně jako následná normalizace a přítomnost sovětských vojsk podepsaly na naší společnosti nejvíce.
Čtěte také
Připomeneme si rovněž odvahu a vynalézavost tehdejších redaktorek a redaktorů Československého rozhlasu, kteří vysílali ještě dlouho poté, co okupanti a jejich přisluhovači povypínali oficiální vysílačky. Nahlédneme i do zákulisí natáčení snímku Vlny, jehož koproducentem je Český rozhlas, dozvíte se, jak fungoval rozhlas po drátě a chybět nebude ani vzpomínka na novináře Jana Petránka.
Hosty Zity Senkové budou herec a dabér Petr Lněnička, spisovatel, publicista vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff a historik Prokop Tomek, vedoucí oddělení vojenské historie a zástupce ředitele historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu Praha.
Související
-
Jestli lidé chtějí zažít silné emoce, ať se podívají na film Vlny, zve herečka Marika Šoposká
„Hrdina? To je člověk, který obětuje svoje nepohodlí kvůli pravdě. To splňují rozhlasoví redaktoři.“ To je názor jedné z představitelek nového snímku Jiřího Mádla.
-
Srpen 1968 radikálně změnil osudy dokonce tří ředitelů Československého rozhlasu
Karel Hoffmann, Miloš Marko a Zdeněk Hejzlar – tři muži propojení s Československým rozhlasem a 21. srpen 1968.
-
Unikátní nahrávky z okupace. Hlasatel Sedláček čekal ve studiu sovětské vojáky, nakonec nepřišli
Vysílání v srpnu 1968 patří ke světlým kapitolám dějin Československého rozhlasu. Škoda, že je spojováno jen s Jiřím Dienstbierem, Slávou Volným a dalšími hvězdami v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.