Smrt veselé vdovy

Františka Petrželková byla svérázná stará dáma, trojnásobná vdova. Byla bohatá, veselá a stále toužila po lásce. Její příběh ovšem skončil tragédií a pachatelé policistům unikali napříč Evropou.

 

Mrtvolu 75leté vdovy objevili četníci 18. února 1926 v jejím zamčeném bytě v Ivančicích na Moravě. Na to, že něco není v pořádku, je upozornila posluhovačka, které bylo podezřelé, že jí delší dobu nikdo neotevíral.

Usvědčí vraha utržený knoflík?

Ivančice na dobové pohlednici

Tělo leželo na zemi vedle stolu, na kterém stála láhev se zbytkem likéru a tři sklenky. Žena byla oblečená v županu, celé tělo polité alkoholem. Z nosu a úst mrtvoly vytékala řídká, špinavá tekutina, na rtech a pod nosem si kriminalisté všimli četných oděrek. Na krku měla žena hematomy, patrně po škrcení.

Vedle pohovky, těsně u mrtvoly nalezli odtržený šedý knoflík i s kouskem stejně barevné látky, pravděpodobně od pánských kalhot. Na první stopu pachatele přišli vyšetřovatelé rychle, k výslechu ho přivedli hned následujícího dne…

Účinkují: Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Jan Battěk, Andrea Elsnerová, Marek Holý, Kryštof Bartoš, Miriam Kantorková, Jaroslav Vlach, Jakub Žáček

Komentář: policejní historik a publicista Jiří Skoupý

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Dimitrij Dudík

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 13. 11. 2019

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související