Slečny Brontëovy. Byly vzdělané, talentované a ve svých krátkých životech stihly předběhnout dobu

20. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Patrick Branwell Brontë: Sestry Brontëovy (zleva Anne, Emily a Charlotte; jejich bratr původně zachytil sám sebe mezi sestrami, pak ale svůj obraz přemaloval)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Třídílná audiokniha o trojici anglických spisovatelek z období romantismu byla napsána přímo pro stanici Dvojka. Zaposlouchejte se do příběhu o životních i tvůrčích cestách Charlotte, Anny a Emily Brontëových.  

Účinkují: Magdaléna Borová, Tereza Dočkalová, Eliška Zbranková, Filip Kaňkovský, Jan Vlasák, Petr Lněnička, Marek Holý, Jitka Smutná, Viktor Preiss, Dana Syslová, Kajetán Písařovic, Vanda Chaloupková, Marie Štípková, Magdaléna Borová, Tereza Dočkalová, Eliška Zbranková, Jan Vlasák, Filip Kaňkovský, Dana Syslová, Petr Lněnička, Marek Lambora, Lukáš Hlavica, Kamil Halbich, Viktor Preiss, Vanda Chaloupková, Marek Holý, Jitka Smutná, Ivana Machalová, Kajetán Písařovic a další.
Napsala: Markéta Kočí Machačíková
Dramaturgie: Klára Novotná
Zvuk: Dominik Budil
Zvukový mistr: Radim Dlesk
Zvukový design: Jakub Rataj
Hudba: Jan Šikl
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 6. 12. 2020
Báseň Emily Brontëové přeložil Adam Rut

Pohledem dnešních dnů byl život ve vesnici Haworth, vzdálené dvě stě mil severně od Londýna, neobyčejně komplikovaný a tvrdý. Na zdejší faru se rodina Brontëova přestěhovala roku 1820, když tu byl Patrick Brontë ustaven farářem. Již v následujícím roce však umírá jeho žena Maria a zanechává po sobě šest dětí.

Nejstarší dvě sestry podléhají ještě v dětském věku tuberkulóze. Patrick tak, společně s Mariinou sestrou Elisabeth, vychovává čtyři sourozence – Charlotte, Branwella, Emily a Annu.

Z natáčení třídílné hry Slečny Brontëovy

Příběh sester Brontëových

Syna vyučuje sám doma, dcery postupně posílá do veřejných škol. Aby i mladší sestry mohly získat vzdělání, zůstává nejstarší Charlotte ihned po absolvování školy v Roe Headu jako učitelka.

Čtěte také

Přes těžké podmínky, v době, kdy průměrná délka života v Haworthu nepřesáhla 25 let, představoval domov na zdejší faře základní zajištění po stránce hmotné, ale především velký prostor pro rozvoj duchovní a tvůrčí.

Sourozenci projevovali nadání k hudbě a především Branwell také k výtvarnému umění. A všichni čtyři od útlého věku psali – nejprve smyšlené příběhy o bájných zemích Angrii a Gondalu, později poezii. Jako by se právě v domě, obklopeném hřbitovem a s výhledem na nekonečné pastviny, vřesoviště a slatě, mohl střetnout drsný a nesmlouvavý svět vnější s bohatým světem vnitřní fantazie.

03616168.jpeg

Osud všestranně mimořádně talentovaného Branwella bohužel určovala vnitřní neukotvenost, divoký osobní život spojený s krachy ve vztazích i práci a později také alkohol a opiáty. Přes dílčí autorské úspěchy se mu nepodařilo zanechat po sobě tak výraznou stopu jako jeho sestrám. Ty svou literární dráhu zahájily vydáním společné sbírky básní pod pseudonymy Currer, Ellis a Acton Bellovi. Pod stejnými jmény vydaly později i svá nejslavnější díla - Charlotte román Jana Eyrová, Emily Na Větrné hůrce a Anna Dvojí život Heleny Grahamové.

K úplnému odhalení jejich identit došlo až po smrti Emily a Anny, které na přelomu let 1848 a 1849, v odstupu pouhých šesti měsíců, podlehly tuberkulóze. Ze sourozenců tak bylo jediné Charlotte dopřáno tvořit ještě po třicátém roce života. Díky její iniciativě se také podařilo zachovat odkaz obou sester a objasnit souvislosti jeho vzniku, její bohatá korespondence se pak stala pro literární historiky cenným zdrojem informací o životě a tvůrčích impulsech výjimečných spisovatelek, které si svým dílem i osudy nepřestávají podmaňovat stále nové generace čtenářů.

Troufalý plán

Úvodní díl nahlíží rodinné vztahy i počátky literární kariéry tří sester perspektivou nejstarší a nejcílevědomější Charlotte.

Za vším hledej ženu

Druhý díl určený pohledem nejmladší křehké Anny sleduje zrod nejslavnějších románů všech tří sester i kolotoč nečekaných událostí, které způsobily skryté identity spisovatelek při prvním vydání.

Věčnost

Vášnivá a temná povaha i tvorba prostřední sestry uzavírá trilogii a symbolicky i osudy talentovaných sourozenců. Příběh se dotýká smrti Emily, Anny a jejich bratra Branwella. Zároveň je však oslavou talentu a tvůrčí síly, díky kterým zůstávají autorky i jejich dílo dodnes živé a hodné obdivu.

Příběh odhalující skutečnou identitu sester

Autorka Markéta Kočí Machačíková zvolila pro své vyprávění o osudech Brontëových specifický tvar. V průběhu tří dílů líčí sice tvůrčí cestu sester od prvotního rozhodnutí věnovat se literatuře až k odhalení skutečných identit autorek tehdy již populárních románů, zároveň je však každá část určena perspektivou jedné ze sester, jejím charakterem i osobitým způsobem projevu.

Cílevědomá Charlotte ukládá své pocity a myšlenky do dopisů, nejmladší křehká Anna se svěřuje deníku, u nespoutané, svobodomyslné Emily se hranice mezi životem a vnitřní imaginací rozplývá. Okolo tří ústředních postav vyrůstají přesvědčivé obrazy událostí na hawortské faře, uprostřed divoké krajiny vřesovišť, ale i v londýnském nakladatelství. Režisér Petr Mančal šťastně vsadil na spolupráci s herečkami Magdalénou Borovou (Charlotte), Terezou Dočkalovou (Emily) a Eliškou Zbrankovou (Anna), které vzaly osudy i rozdílné povahy talentovaných sester zcela za své a vytvořily skrze ně živý, mnohovrstevný příběh.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související