Slaměná Mařena. Jarní vyprávění o tom, jak chudá krajkářka Fána ke štěstí přišla

21. březen 2021

Příběh se Slaměnou Mařenou neboli Smrtkou, kterou je třeba každé jaro vynést ze vsi. Jak člověku pomůže, když nečeká nečinně na štěstí? Poslechněte si jarní pohádku o chudé a statečné krajkářce Fáně. 

Účinkují: Jan Gross, Ilona Vaňková, Monika Švábová, Jaroslav Konečný, Ivan Gübel, Martin Velda, Zdeněk Mahdal, Josef Nechutný, Martina Samková, Eva Hořánková
Napsala: Marie Kubátová
Dramaturgie: Eva Košlerová
Zvukový mistr: Jiří Silovský
Hudba: Leoš Kosek
Režie: Jan Berger
Natočeno: 1986

Rasova dcera Fána je pořád sama, dokonce i na Smrtnou neděli. Slaměná Mařena, kterou vyrábí na oslavu příchodu jara, náhle promluví. Vyčte Fáně, že ostatním jen závidí a žádá, aby ji přestrojila do bílých šatů s krajkami. Za to, že Fána vyjde Smrtce vstříc, jí slaměná Mařena pomůže.

Fána pak dokáže okouzlit hospodského synka Ferdíka. Jenže hospodský z takové partie radost nemá a Fánu vyžene, protože je chudá. Fána neví, co dál. Rozhodne se skoncovat se životem. Ve vodě ji opět zachrání slaměná Mařena a naučí ji skládat „díru k díře“, tedy vytvářet nádherné krajky. Umění udělat z ničeho něco dá Fáně smysl života. Po jejích krajkách začne být v kraji velká sháňka. A jak to dopadne s láskou Fány a Ferdíka?

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související