Skálopevně. Dokument o Jaroslavu Skálovi a jeho průlomové léčbě alkoholismu

14. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Skála
0:00
/
0:00

Byl tvrdý jako skála. Nejen na své pacienty, ale především sám k sobě. Založil první alkoholní oddělení u nás. První záchytná stanice byla objevem pro celý svět.

Jaroslav Skála se narodil 25. května roku 1916 v Plzni. Poté, co vystudoval Institut pro tělesnou výchovu a sport a také lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, nastoupil na psychiatrickou kliniku v Praze.

Dvě osudové nabídky

Protože byl výborně jazykově vybavený, dostal 14 dnů nato nabídku zúčastnit se první poválečné konference o alkoholismu. Konference, která se konala v září 1946 v Bruselu, následně ovlivnila celý jeho soukromý i profesní život.

Čtěte také

Za další dva roky dostává druhou šťastnou nabídku. Své závislé pacienty může přestěhovat z psychiatrické kliniky do Apolináře, kde zakládá První alkoholní oddělení. V roce 1948 tak  Jaroslav Skála jako první oddělil závislost na alkoholu od ostatních psychických nemocí. A s ním i začala moderní léčba závislostí.

Terapie zvracením

Dále jako první u nás začal v roce 1950 používat Antabus – lék zvyšující citlivost organismu na alkohol. Ten slouží jako pojistka pro lidi, kteří se rozhodnout nepít alkohol. Antabus využívá procesů oxidace alkoholu v těle. Člověku je po jeho požití neskutečně špatně.

V rámci léčby zavedl i tzv. „blinkačky“. Averzivní terapii na principu negativního podmiňování, kdy pacienti dostali injekci Emetinu, který následně vyvolal pocit na zvracení.

Světový objev – záchytka

První alkoholní oddělení nebylo to jediné, co Skála založil. V roce 1951 se svojí celoživotní družkou Arnoštkou Maťovou zakládá první záchytnou stanici, Skálův objev pro celý svět.

Když zachycení vystřízlivěli, dostali pozvánku na informativní přednášku, kde se mohli dozvědět víc o nemoci, o nebezpečí, do kterého se řítili, a o možnostech, co s tím dělat.

Další z jeho úžasných počinů byl, když v roce 2001 zakládá spolu s docentem Jiřím Růžičkou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, která vychovává budoucí psychoterapeuty.

Nebude to pacientům vadit?

Arnoštka Maťová, spolupracovnice zakladatele pražské protialkoholické léčebny Jaroslava Skály, hovoří k novinářům na tiskové konferenci uspořádané 5. září v Praze k příležitosti 65. výročí založení Protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky 1. LF UK

Celý život po jeho boku stála Arnoštka Maťová, které přátelé a kamarádi neřeknou jinak než „Maťka“. Maťka dokonce sama přiměla Skálu k úplné abstinenci.

Po jednom z nemocničních večírků byl ze Skály ráno cítit alkohol a mladá asistentka tehdy pravila: „A pane profesore, nemyslíte si, že to nebude pacientům vadit, když je z vás cítit alkohol?“

Skála byl ze začátku zaskočený drsnou upřímností. Nicméně po týdnu se rozhodl k úplné abstinenci, která mu vydržela do konce života. Zemřel 26. listopadu 2007 v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...