Skálopevně. Dokument o Jaroslavu Skálovi a jeho průlomové léčbě alkoholismu

14. únor 2021

Byl tvrdý jako skála. Nejen na své pacienty, ale především sám k sobě. Založil první alkoholní oddělení u nás. První záchytná stanice byla objevem pro celý svět.

Jaroslav Skála se narodil 25. května roku 1916 v Plzni. Poté, co vystudoval Institut pro tělesnou výchovu a sport a také lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, nastoupil na psychiatrickou kliniku v Praze.

Dvě osudové nabídky

Protože byl výborně jazykově vybavený, dostal 14 dnů nato nabídku zúčastnit se první poválečné konference o alkoholismu. Konference, která se konala v září 1946 v Bruselu, následně ovlivnila celý jeho soukromý i profesní život.

Čtěte také

Za další dva roky dostává druhou šťastnou nabídku. Své závislé pacienty může přestěhovat z psychiatrické kliniky do Apolináře, kde zakládá První alkoholní oddělení. V roce 1948 tak  Jaroslav Skála jako první oddělil závislost na alkoholu od ostatních psychických nemocí. A s ním i začala moderní léčba závislostí.

Terapie zvracením

Dále jako první u nás začal v roce 1950 používat Antabus – lék zvyšující citlivost organismu na alkohol. Ten slouží jako pojistka pro lidi, kteří se rozhodnout nepít alkohol. Antabus využívá procesů oxidace alkoholu v těle. Člověku je po jeho požití neskutečně špatně.

V rámci léčby zavedl i tzv. „blinkačky“. Averzivní terapii na principu negativního podmiňování, kdy pacienti dostali injekci Emetinu, který následně vyvolal pocit na zvracení.

Světový objev – záchytka

První alkoholní oddělení nebylo to jediné, co Skála založil. V roce 1951 se svojí celoživotní družkou Arnoštkou Maťovou zakládá první záchytnou stanici, Skálův objev pro celý svět.

Když zachycení vystřízlivěli, dostali pozvánku na informativní přednášku, kde se mohli dozvědět víc o nemoci, o nebezpečí, do kterého se řítili, a o možnostech, co s tím dělat.

Další z jeho úžasných počinů byl, když v roce 2001 zakládá spolu s docentem Jiřím Růžičkou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, která vychovává budoucí psychoterapeuty.

Nebude to pacientům vadit?

Arnoštka Maťová, spolupracovnice zakladatele pražské protialkoholické léčebny Jaroslava Skály, hovoří k novinářům na tiskové konferenci uspořádané 5. září v Praze k příležitosti 65. výročí založení Protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky 1. LF UK

Celý život po jeho boku stála Arnoštka Maťová, které přátelé a kamarádi neřeknou jinak než „Maťka“. Maťka dokonce sama přiměla Skálu k úplné abstinenci.

Po jednom z nemocničních večírků byl ze Skály ráno cítit alkohol a mladá asistentka tehdy pravila: „A pane profesore, nemyslíte si, že to nebude pacientům vadit, když je z vás cítit alkohol?“

Skála byl ze začátku zaskočený drsnou upřímností. Nicméně po týdnu se rozhodl k úplné abstinenci, která mu vydržela do konce života. Zemřel 26. listopadu 2007 v Praze.

Spustit audio

Související