Síla smrti, síla života. Stanislav Motl odhaluje příběh odbojářky Kamily Šindelkové

Matka tří dětí, která se vydala se na cestu smrti. Vedena nenávistí k těm, kteří chtěli její zemi zotročit. Zapomenutá odbojářka.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Premiéra: 7. 2. 2022

Byly jich statisíce. Dnes už téměř zapomenutých lidí, kteří v čase, kdy naši zemi sevřely okovy smrti, dokázali překonat strach a najít v sobě nebývalou odvahu. Vedeni láskou k vlasti a nenávistí k těm, kteří jejich zemi chtěli zotročit.

Do tohoto nerovného boje s mnohem silnějším protivníkem se vydali muži, ženy, dokonce i děti. Celé rodiny. Mimořádnou vnitřní sílu tehdy prokázaly ženy. Často manželky a matky. Nikdo si nedovede představit, co prožívaly, když společně s nimi šli na smrt i jejich manželé, děti.

Kamila a Emil Šindelkovi kolem roku 1927 se svými třemi syny: Ctiradem, Daliborem a Přemyslem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.