Síla smrti, síla života. Stanislav Motl odhaluje příběh odbojářky Kamily Šindelkové
Matka tří dětí, která se vydala se na cestu smrti. Vedena nenávistí k těm, kteří chtěli její zemi zotročit. Zapomenutá odbojářka.
Byly jich statisíce. Dnes už téměř zapomenutých lidí, kteří v čase, kdy naši zemi sevřely okovy smrti, dokázali překonat strach a najít v sobě nebývalou odvahu. Vedeni láskou k vlasti a nenávistí k těm, kteří jejich zemi chtěli zotročit.
Do tohoto nerovného boje s mnohem silnějším protivníkem se vydali muži, ženy, dokonce i děti. Celé rodiny. Mimořádnou vnitřní sílu tehdy prokázaly ženy. Často manželky a matky. Nikdo si nedovede představit, co prožívaly, když společně s nimi šli na smrt i jejich manželé, děti.
Související
-
Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: Marie Moravcová
Dobrovolná sestra Červeného kříže. Před Mnichovem pomáhala lidem „bez domova“ a po Mnichovu se hned zapojila do odboje. Ubytovala Gabčíka s Kubišem.
-
Převaděčku nechali porodit doma. A pak ji poslali do Ravensbrücku. Osudové ženy: Marie Pětrošová
V Beskydech převáděla přes hranice vojáky, kteří chtěli bojovat proti nacistům. Po pár měsících ji ale zatkli. Byla těhotná. Své dítě měla u sebe jen deset dní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.