Sherlock Holmes a případ s rádiem. Dokument o přípravě rozhlasové hry vysílané naživo
Léto s Sherlockem se stanice Dvojka rozhodla uzavřít premiérou rozhlasové hry, která vznikne jako v pionýrských časech rozhlasu – odvysíláním v přímém přenosu. Desítky let to tak už nikdo nedělal.
Čtyři mikrofony, u kterých se střídají herci, kout pro ruchaře a muzikanti strčení v díře... Naposledy se takhle u nás rozhlasová hra vysílala v roce 1948. Retro spojení snad nejklasičtější detektivky a dřevního způsobu natáčení se zdá velmi inspirativní. A to nejen kvůli blízkosti časů zrodu, ale především obdobným potenciálem hravosti a nadhledu.
„V přímém přenosu vytvoříme ve vinohradském Studiu 2 s pomocí ruchařů i přítomných diváků ulice Londýna, byt v Baker Street i restauraci, kde se Sherlock schází s dr. Watsonem. Při odhalování vraha budeme přelézat zdi, rozbíjet okna i páčit pokladny,“ slibuje režisér inscenace Vít Vencl.
Retro rekvizity
„Všechno vytvoříme ve studiu jako v první polovině minulého století. Ve studiu se objeví dřevěné schody i dveře, které skřípaly v Českém rozhlase před desítkami let. Přivezeme písek i štěrk, abychom mohli být u každého kroku našich detektivů. Smyčcové kvarteto, posazené po boku herců, bude doprovázet jejich pátrání živou hudbou.“
Kritéria pro výběr povídky byla jasná: měl by to být dosud nerealizovaný příběh a měl by dát dostatek příležitostí ke zvukovému vyprávění. Volba padla na povídku Bruce-Partingtonovy dokumenty (The Adventure of the Bruce-Partington Plans).
Sherlock ve státních službách
Povídka Bruce-Partingtonovy dokumenty vyšla časopisecky v roce 1908. Během první světové války ji Arthur Conan Doyle zařadil do knihy Poslední poklona Sherlocka Holmese (1917), zřejmě i díky jejímu vlasteneckému podtextu. Později ji zahrnul i do seznamu svých nejoblíbenějších povídek.
Je až s podivem, že dosud ušla zájmu rozhlasových tvůrců. Mezi lety 1965 a 1988 byla totiž několikrát adaptována pro TV a film. V roce 1994 se samozřejmě stala součástí kompletního zpracování příběhů slavného detektiva neméně věhlasnou BBC. Jak to dopadlo v Českém rozhlase? Podívejte se!
Živý grizzly ve studiu?
„Byl to experiment. U nás se to navíc opravdu nedělalo od roku 1948. Když se ale rozhlédnete po Evropě, tak v roce 2013 takhle v Polsku vysílali Šváby Jo Nesboho, v Německu udělali Knoflíkovou válku a v roce 2010 Vinnetoua, dokonce s živým medvědem grizzlym ve studiu. Já vím, že tento dům to uměl a, jak se ukazuje, umí stále,“ říká šéfredaktor Dvojky Martin Groman.
Natáčelo se v prostoru Studia 2. „To ještě živé vysílání her pamatuje, vlastně pro ně tenkrát bylo i zkonstruováno,“ vysvětluje režisér hry Vít Vencl. Kromě herců, ruchařů a smyčcového kvarteta se ve studiu našlo místo i pro několik diváků, kteří se v určitých částech hry stávali její součástí. Například při scéně v restauraci, kde se Holmes sejde s doktorem Watsonem, vytvářeli ruch místnosti plné lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...