Scenáristi jedou na pochvalu, říká Lucie Konášová, která napsala seriál Tisíc hlasů o historii rádia
Bude to dobový seriál, který zprostředkuje pohled na začátky rozhlasového vysílání. „Teď se chystá natáčení a příští rok by měl jít na obrazovku,“ láká diváky autorka scénáře. Musela při psaní seriálu sáhnout i do slovenských reálií? Co u ní nastane, když dostane téma? Pobíhají jí po bytě postavy, které si vymyslela? Proč je Šeherezáda její nejoblíbenější pohádkovou bytostí? Proč jí nosili kluci domů školní aktovku?
„Je to osud scenáristy, že připravíte podklad pro ostatní, něco uhlídáte a něco vám uteče. Nejdůležitější je spolupráce s režisérem. Záleží na tom, jestli bude točit svůj pocit ze scénáře, nebo ten scénář. Pevně doufám, že mě čeká varianta dvě.“
První variantu prý zažila Lucie Konášová několikrát. „Jednou se mi dokonce zdály sny, že se na plátně rozbíhá snímek, kdy první minuty jsou podle mého scénáře a pak následuje ‚volná tvorba‘. A já vstávám a do ztichlého sálu volám: To jsem nenapsala!“
„Je to bezmoc, protože se s tím nedá nic dělat,“ svěřuje se. „Na divadle se s tím něco dělat dá, ale co se natočí, to je zapečetěno a šmytec. Věřím, že v tomto případě se to nestane.“
Ráda prý pracuje s režisérem a dramaturgem. „A když se namíchá ten správný koktejl, tak vznikne něco, na co jsou všichni pyšní a z čeho mají radost. Říkám, že scenáristi jedou na pochvalu,“ uzavírá Lucie Konášová v Blízkých setkáních.
Související
-
Jak jí při práci pomáhají svíčka, hudba a jezevčík? Odpovídá scénáristka Lucie Konášová
Příšerná základka, báječné gymnázium, ostrá FAMU a pak docela podařený vstup do filmové branže. Tak ve zkratce charakterizuje svůj života běh scénáristka Lucie Konášová.
-
Život napíše scénář, jaký scenárista nevymyslí, tvrdí Marek Epstein
Hlavně to zdraví. To je titul televizního cyklu, ke kterému napsal scénář. „Cílem bylo zprostředkovat příběh lidí, kteří mají zdravotní problém. Přišlo nám to zajímavé.“
-
Co pro ni znamená spolupráce na nekonečném seriálu? Odpovídá scénáristka Petra Soukupová
Jak se proměňuje myšlení při psaní pro dospělého a následně pak dětského čtenáře? Co pro ni znamená více než dekáda spolupráce na nekonečném televizním seriálu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.