Šampioni na odpis. Dokument o záchraně vysloužilých závodních chrtů

Chrti Jenny a Vicky se svou zachránkyní paní Janou Hrubou
Chrti Jenny a Vicky se svou zachránkyní paní Janou Hrubou

Jana Hrubá, zakladatelka Sdružení Chrti v nouzi, hledá nové pány pro vysloužilé chrty. Sama „adoptovala“ už chrty tři.

Chrt je symbolem noblesy a elegance. V některých zemích je ale pohled na ně podstatně pragmatičtější. Ve Španělsku se využívají jako lovečtí psi. V Irsku jsou součástí zábavního průmyslu. Chrtí dostihy jsou tam hodně populární. V obou zemích je pro majitele psa důležitá jeho výkonnost.

Dokud je chrt schopen závodit (případně lovit), je pro majitele ekonomicky zajímavý. Co ale sním, jakmile zestárne nebo přestane být úspěšný? Na internetu najdete videa se zbídačenými zvířaty, o které se jejich majitelé přestali starat. V horším případě je majitelé zabijí.

Záchrana chrtů v ČR

Záchranu nevýkonným psům nabízí řada organizací po celé Evropě. Adopce chrtů funguje také u nás. Hned tři adoptované chrty má doma Jana Hrubá. Když si přivedla domů prvního, byl vyhublý a zbídačený. Jizvy má dodnes. Ale stal se z něj zdravý a spokojený pes.

Chrt Vicky

Díky paní Hrubé dostal šanci na důstojný život bez ohledu na věk a výkonnost. Jana Hrubá taky aktivně působí v organizaci Chrti v nouzi, která jako jedna z organizací v Česku adopci chrtů zprostředkovává. Psi jsou v jejím životě nejdůležitější. Jejich záchraně se věnuje nad rámec svého zaměstnání.

Více se dozvíte z rozhlasového dokumentu Přítel člověka, který pro cyklus Dobrá vůle natočil v Brně Radim Nejedlý. Dramaturgie pořadu Lenka Svobodová.

Holčičky v pampeliškách