Šampaňské. Symbol luxusu, který si oblíbil James Bond i Marylin Monroe
Dnešní výročí je založeno na vžitém omylu, že šampaňské víno vynalezl v roce 1693 benediktinský mnich Dom Pérignon. Francouzský katolík z opatství Saint-Pierre d’Hautvillers v kraji Champagne ho ovšem nevynalezl. Výrobu perlivého nápoje pouze zdokonalil a začal ho plnit do silnostěnných lahví, aby nevybuchovaly tak jako doposud. Dozvíte se, jak se šampaňské vyrábí, která značka je nejoblíbenější, a že u nás je jeho obdobou oblíbený sekt.
Šampaňské se postupem času stalo symbolem prestiže, luxusu a nakonec i země svého původu. Svědčí o tom třeba prohlášení britského premiéra Winstona Churchilla během druhé světové války: „Pamatujte, pánové, není to jen Francie, za kterou bojujeme, je to šampaňské!“
Na koupel Marylin Monroe padlo 350 lahví
Šumivé víno ze Champagne ovlivnilo i populární kulturu. Pod umělecky cennými plakáty, které ho propagují, jsou podepsáni třeba malíři Alfons Mucha a Henri Toulouse-Lautrec. Šampaňské se objevilo i na Manetových či Cézannových obrazech. Psali o něm Zola, Puškin a ve Faustovi také Goethe. Freddie Mercury v jedné písni zmínil lahev Moët & Chandon a je dokonce znám termín „šampaňská hudba“, tedy hudební styl určený ke snadnému poslechu.
Ve filmu šampaňské rád usrkává James Bond. Jeho oblíbenými značkami jsou Bollinger a Dom Pérignon. Hollywoodská hvězda Marylin Monroe prý pila šampaňské každé ráno. Známá je i její koupel v tomto perlivém moku, na kterou údajně padlo 350 lahví. Další zajímavosti se dozvíte při poslechu dalšího dílu Příběhů z kalendáře, který je věnován právě šampaňskému.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Pamatujte si: špunt je od vany, korek od vína. Flaška je od...
Říká se, že nejlepší víno je to, které člověku nejvíc chutná. Občas se vyplatí vydat se za tím pravým do různých konců světa. Když totiž zemi, kterou navštívíte, oc...
-
Šampaňské: Od kolika hodin ho může dáma píti?
Lze vyrobit a jak falešné šampaňské? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Vaněk.
-
Dějiny kuchyně: 2500 lahví šampaňského za 5 dnů. Takhle slaví šáh Rezá Pahlaví
Šáh se chtěl během pětidenních oslav Perské říše skutečně blýsknout. Luxusní restaurace v Paříži na dva týdny zavřely, protože jejich kuchaři vypomáhali v Íránu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.