Sabotáž. Místo kriminálu svoboda a šrot
Za „hacking“ v době normalizace hrozil i trest smrti. Přesto přes den sovětským specialistům s instalací počítačů RVHP pomáhali, a po nocích vždy provedli malý technický zásah...
Scénář: Tereza Vojtová a Vladimír Smejkal
Režie: Jaroslav Kodeš
Zvuk: Petr Šplíchal.
Po roce 1968 se i počítače musely pořizovat výhradně ze zemí RVHP. Každý stát sovětského bloku vyráběl jen určitý typ a ostatní země ho od něj musely kupovat. Bez ohledu na kvalitu. To se dost negativně promítlo na nasazování počítačů do průmyslu v 70. a 80. letech 20. století…
Hackování po česku
V Kovohutích v Mníšku pod Brdy se v letech 1985–1987 připravovala nová výrobní linka řízená počítačem. Původní americký počítač musel být nahrazen sovětským, nechvalně známé řady SMEP (Systém malých elektronických počítačů). Šlo o nekvalitní kopie amerických počítačů PDP firmy DEC.
S výměnou ale nesouhlasili zaměstnanci výpočetního střediska. A tak přes den sovětským specialistům s instalací SMEP horlivě pomáhali a v noci vždy provedli nějaký drobný technický zásah, po kterém se ohlásila závada. Dosáhli ale jen toho, že se počítač instaloval o rok déle.
Trest smrti
Kvůli častým poruchám byly všechny obvody zdvojeny nebo ztrojeny. Byly použity zvlášť vybrané součástky. Paradoxně to tak byl nakonec asi jediný SMEP, který opravdu fungoval. Všichni byli spokojení. Dokud se jeden z techniků po dvou letech v opilosti v hospodě nepochlubil svou „prací“.
Závod škodu vyčíslil na (tehdy extrémních) několik milionů korun. Vypočítali to podle toho, kolik železa by vyrobili, kdyby linka fungovala o rok dříve. Bezpečnost případ vyhodnotila jako záměrné poškozování socialistického zařízení a státního majetku, tedy sabotáž. Pachatelům hrozilo odnětí svobody na 10 až 15 let, nebo dokonce trest smrti.
Kdo v úmyslu poškodí socialistické státní zřízení nebo obranyschopnost republiky, zneužije svého zaměstnání, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu nebo způsobil poruchu nebo jinou závažnou škodu, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let.
Trestný čin sabotáže podle § 97 tehdejšího trestního zákona
Místo kriminálu šrot
Protože se jednalo o trestný čin proti republice, dozorujícím prokurátorem byl starší prokurátor Generální prokuratury ČR JUDr. Dolejší. Ten naštěstí rozhodl o překvalifikování trestného činu ze sabotáže na porušování povinností v provozu socialistické organizace (§ 129), a později dokonce na přečin.
Nový princip ohodnocení škody spočíval v tom, že počítač nebyl předán do reálného provozu. Výpadky ve výrobě tedy nevznikly a do výpočtu škody mohly být zahrnuty pouze položky jako přeštípnutý drát, izolovaný konec pojistky apod. Plus práce na uvedení do původního stavu.
Nová výše škody tak byla kolem 1 500 korun, a proto podle tehdejších zákonů nešlo o trestný čin, ale o přečin dle zákona č. 150/1969 Sb. o přečinech. Maximální trest za přečin proti majetku v socialistickém vlastnictví byl jeden rok.
Oba obžalovaní byli z vazby okamžitě propuštěni. Protože 27. října 1988 byla tehdejším prezidentem Gustávem Husákem vyhlášena amnestie, bylo trestní stíhání zastaveno. Vývoj a výroba počítačů SMEP byla koncem roku 1989 ukončena. Socialistická PC končila po revoluci hromadně ve šrotu.
Související
-
Harry Potter a stroj času
Neviditelné stopy, počítačová kouzla a cesta do minulosti… Dramatizace skutečného krimi případu z roku 2006, kdy spisovatelka J. K. Rowlingová zažalovala českého studenta.
-
Vyděrač. Když jsou kriminalisté šikovnější než hacker
S rozvojem internetu se zvyšoval i počet případů kybernetické kriminality. V roce 2000 ale jako hackeři působili spíše kriminalisté než sami zločinci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka