Rusko potřebuje klid v Černém moři víc než Kyjev. Ten si lodní cesty už vybojoval, soudí podnikatel Krogman
Spojené státy ohlásily, že se na jednáních v saúdskoarabském Rijádu domluvily s Ruskem a s Ukrajinou na zajištění bezpečné plavby v Černém moři a na příměří týkajícím se energetické infrastruktury. Ukrajina a Rusko ale dohodu vykládají odlišně. „Rusové potřebují příměří víc než Ukrajina. Zhruba třetinu své ropy exportují přes Černé moře,“ říká pro Český rozhlas Plus Petr Krogman, předseda prezidia Ukrajinsko-české obchodní komory.
Příměří v Černém moři platí podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského okamžitě. Moskva ale ještě v úterý vydala prohlášení, že příměří začne platit, až Západ zruší sankce proti některým ruským bankám a společnostem, které se podílejí na zajišťování mezinárodního obchodu s potravinami. Jak vy vnímáte závěr úterních dohod, budou obchodní cesty přes Černé moře znovu bezpečné?
Myslím, že se vůbec nic nezmění. Cesty už v zásadě bezpečné jsou. Jsou bezpečné od té doby, kdy Ukrajina před zhruba dvěma lety v roce 2023 v létě porazila Rusko na moři. Potopila velkou část její námořní flotily a zbytek ruských lodí vyhnala z ukrajinských vod. Od té doby námořní doprava celkem bez problémů funguje.
Čtěte také
Podle vás tedy dojednané příměří v Černém moři Ukrajině nic nepřinese?
Nic nového nepřinese, není to významné. To příměří fakticky už funguje, protože Rusové ho potřebují víc než Ukrajina.
Rusko zhruba třetinu své ropy exportuje přes Černé moře, proto si ani nemůže dovolit útočit na obchodní lodě, protože Ukrajina mu dnes už umí vrátit stejnou mincí, oplatit to. Proto si Rusové opravdu dávají pozor, aby se tam nerozvinula nějaká válka proti obchodním lodím.
Zdá se vám tedy, že to, co Američané dojednali s Ukrajinci a Rusy, bude víc vyhovovat Rusku?
Čtěte také
Současná situace vyhovuje víc Rusku, protože Rusko nemá kudy ropu ve větším objemu vyvézt a potřebuje Černé moře. Jenom vy říkáte „to, co vyjednali.“ Já tam nevidím nic vyjednaného.
Stejně jako nefunguje příměří od 18. března, které (americký prezident Donald) Trump deklaroval. Včera (v úterý) i dnes jsme se o tom bavili s našimi manažery. Opravdu nepociťují žádnou změnu.
Rusko neustále útočí na infrastrukturu a výpadky elektrické energie, jako byl ten v úterý v Mykolajivu, jsou opravdu běžné. Takže od 18. března a ani od úterní deklarace se vůbec nic nezmění. Je to jenom s tím rozdílem, že na moři příměří už dva roky fakticky funguje.
„Realita na místě“
Podle informací, které máme k dispozici na základě toho, co v úterý po jednáních v Rijádu oznámil Bílý dům, by se příměří mělo týkat i úderů na energetickou infrastrukturu. To by Ukrajině pomohlo?
Pomohlo by to, ale opět by to pomohlo pravděpodobně více zase Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho tým je určitě schopnější v jednáních než nezkušený Trump. Dostáváme se tady k tomu, že rozebíráme nějaká prohlášení Trumpa, který se ve své samolibosti snaží prezentovat, že něco domluvil.
Fakticky ta realita na místě, kterou vypozorujeme, je zcela jiná. V přístavech provoz funguje. Včera (v úterý) jsem se díval, vykládají se tam dokonce části větrných elektráren, provoz funguje oboustranně.
Je to rozdíl od roku 2022 nebo začátku roku 2023, kdy se OSN také snažila předstírat, že vyjednala s Ruskem nějakou dohodu. Ukrajina namísto toho byla uvězněná v systému, kdy Rusové prohlíželi každou loď, která jela do Ukrajiny. Ta musela jet prázdná a jenom z Ukrajiny se mohlo vyvážet obilí za obrovských nákladů, kdy Rusové lodě dva až tři měsíce zdržovali.
OSN se spolu s Tureckem snažily předstírat, prezentovat světu, že něco pro Ukrajinu domluvily, ale skutečnou cestu přes Černé moře si Ukrajina vybojovala až sama v létě 2023.
Čtěte také
Teď je to podobné. Trump předstírá, že něco domlouvá pro Ukrajinu. Realita vidět nejde a Ukrajinci se snaží jenom strpět Trumpovy deklarace, které jsou z větší části opakováním ruských požadavků.
Vy, pane Krogmane, na Ukrajině v oblasti zemědělství sám podnikáte. Co je teď pro ukrajinské zemědělce největší problém? Nedostatek pracovních sil nebo zaminovaná pole? Nebo ještě něco úplně jiného?
Záleží podle oblasti. Na východě je těch problémů určitě víc, tam je nedostatek pracovních sil kvůli bezpečnostní situaci. Velká část lidí utekla na západ Ukrajiny, tam s pracovními silami problém není.
Samozřejmě výrobu komplikuje, když jsou výpadky dodávek elektrické energie, když vám nemůže fungovat dílna a tak dále. To je věc, ke které dochází opět zase více na východě.
Dodávky hnojiv nebo dodávky prostředků pro chemickou ochranu rostlin, to v zásadě funguje. Ukrajina, byť s problémy, dokáže vyrábět a i vyvážet přes moře zemědělské produkty do celého světa.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu v úvodu článku.
Související
-
Landovský: Ukrajina zná svou historii i ruskou věrolomnost. Přesto teď usiluje o přerušení bojů
Spojené státy obnovily vojenskou zpravodajskou pomoc Ukrajině. Washington tím na jednání v saúdskoarabské Džiddě ocenil ochotu Kyjevu přijmout návrh na příměří s Ruskem.
-
Ukrajina vyjádřila vůli k příměří. Od Ruska ale vstřícný signál nepřišel, říká expertka ministerstva
„Macron a Starmer jsou teď nepsanými vůdci koalice ochotných. A pracují na tom, aby se USA vrátily k podpoře Ukrajiny,“ říká Veronika Stromšíková z ministerstva zahraničí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.