Rudolf Křesťan: Kvůli reportáži jsem zkusil LSD i 100 hodin nespat
Rudolf Křesťan nepřestává svět kolem sebe pozorovat a žasnout. V počtu fejetonů, kterých napsal přes 3000, překonal i Jana Nerudu.
Rudolf Křesťan vyzkoušel všechny novinářské žánry, ale osudový se mu stal fejeton. „Jako školák ve Staré Roli jsem roznášel nedělní noviny. Všude se psalo o pěsti dělnické třídy, co vybudujeme, a o zlých imperialistech. Pak tam byl útvar vysázený ležatým písmem, a to byl fejeton. Tam se moc nebudovalo. To se mi líbilo, a zůstalo mi to dodnes.“
Rudolf Křesťan byl na reportáži v Hirošimě, pomáhal stavět nemocnici v Súdánu. Kvůli reportáži si vzal LSD nebo zkoušel 100 hodin nespat. „V 80. hodině jsme začali magořit a já pořád viděl trpaslíka. Experimenty mě bavily. S kamarády jsme podnikli třeba cestu kolem republiky po železniční trase, která se nejvíc dotýkala hranic Československa. Mám rád zvláštnosti a neobyčejné přístupy.“
Jaký humor se mu líbí? Stane se mu, že se svými fejetony, které napsal před dvaceti lety, nesouhlasí? O čem bude jeho nová kniha?
Související
-
Hrůza přicházející z říše zvířat. Dva hitchcockovské fejetony
Být sama doma a na obranu mít jen nůžky. Ubráníte se? Poslechněte si dva hororové fejetony. Jeden z pera Ludmily Lojdové a druhý z pera Petra Markova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.