Rozhlas se liší od televize tím, že má lepší obrázky, je přesvědčený Jan Pokorný

29. září 2020

Z celého dne má nejraději rána. Má je rád v rozhlasové práci a měl je rád i jako dítě, když s dědečkem společně poslouchali sportovní přenosy.

„Slyšel jsem Gabo Zelenaye a Stanislava Sigmunda a byl jsem z toho u vytržení. Zpětně se mi potvrdilo, co mi později říkal jeden můj kamarád, že rozhlas se liší od televize tím, že má lepší obrázky. Ti chlapi to tak reportovali, že jsem nepotřeboval koukat na televizi, která byla vedle v obýváku. Já je poslouchal a já tu hru viděl.“

Jak je důležitá čeština

Pak přišel Jan Pokorný do rozhlasu a Stanislava Sigmunda potkal osobně. „A on mi říká: Mladej, co jsi to řekl teď do toho rádia? Já mu přečetl tu větu, a on: Co je tam za slovo, které tam nemá být? Nyní! Nikdy neříkej do rádia nyní, vždyť je to rozplizlý! Říkej místo toho teď.“

A jak je „teď“ pro rozhlasového ředitele Zpravodajství důležitá čeština? „Myslím, že jsem na to přecitlivělý a mám na to vyvinuté ucho. Když někdo řekne „dvěmi“, tak mi zabliká červená. Mám rád, když se skloňují číslovky a když to někdo dotáhne tak daleko, že správně používá přechodníky. Když už člověk přijde pracovat do média, tak by, nehezky a nečesky řečeno, měl být na tu češtinu trochu fajnšmekr.“

Jak vzpomíná na Francii? Má rozhlasové žertovné historky? Prožívá ve své práci následkem krize kolem koronaviru jiné období? V čem? Cítí se „přeinformován“?   

autoři: Tereza Kostková , eh

Související