Richard Hindls: S Čínou už dávno obchodujeme v miliardách dolarů, ne korun
Návštěva čínského prezidenta má s sebou přinést i velké investice do naší ekonomiky. Podle ekonoma je nejdůležitější, do jakých oblastí půjdou.
„Pro posouzení přínosů čínských investic je opravdu důležité, jestli tady vzniknou nová pracovní místa a nové technologie, nebo budou investovat do bankovnictví, fotbalu a podobně,“ říká Richard Hindls.
Podle ohlášených předběžných výnosů podepsaných smluv mez ČR a Čínou by celková hodnota měla dělat až 326 miliard korun. Ještě letos by přitom mělo jít o zhruba 90 miliard. „Je třeba si uvědomit, že jsme malá a otevřená ekonomika a příliv peněz ze zahraničí by pro nás mohl být vítanou injekcí.“
Každá investice je dobrá
Před 15 lety stál za růstem naší ekonomky podobný krok. A v podobném rozsahu jako Čína dnes do ČR investuje málokdo. „Třeba Korea k nám přišla s novými strojírenskými technologiemi a automobilkami, které vliv na naši zaměstnanost a ekonomiku opravdu měly. Věřím, že to s Čínou bude podobné.“
Stále jsou pro nás ale největším partnerem země EU a USA. Vstup nového hráče na náš trh určitě sledují. „Očekávat totiž mohou zvýšenou konkurenci, a tak musejí být ostražitější.“ Údajnou motivaci Číny dostat se přes nás na evropské trhy by Hindls nepřeceňoval.
Čína je druhou největší ekonomikou světa. Přitom ještě před 10 lety byla na 10. místě. „Bavíme se tady ale o absolutních číslech. Pokud jde o vyjádření jejich HDP na hlavu, tak se pohybují někde na 80. až 85. místě,“ vysvětluje Hindls.
Jsme jen odrazovým můstkem do Evropy?
„Evropa je pro čínskou ekonomiku samozřejmě zajímavá a tak velký hráč ji nemůže vynechat.“ Ale pro Čínu jsou důležitější trhy ve východní Asii a Africe. „Tady se málo ví, že i když v Číně vládnou socialistické prvky, je dnes v soukromých rukou. Je to až ze 70 až 75 %.“
Vzájemné vztahy ČR a Číny rozhodně nezačínají návštěvou čínského prezidenta. „Máme s nimi dlouhodobé obchodní vztahy zhruba ve výši 25 miliard dolarů ročně,“ popisuje ekonom. „Dnes do Číny vyvezeme zhruba 10x méně, než dovezeme.“
Více si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.