Richard Hindls: Bezradnost na summitu G7? Snad jen v řešení nekonečného konfliktu na Ukrajině

10. červen 2015

Sedm bezradných. Tak označil německých tisk summit zemí G7, který skončil včera v Bavorsku. Byl bez účasti Ruska zbytečný?

Richard Hindls si to nemyslí. „Těch celosvětových problémů je trochu víc než třeba před třemi nebo pěti lety,“ říká statistik. „Každé takovéto setkání nemusí mít významné komuniké.“

Hlavy států vydaly společné prohlášení: chtějí jednotně bojovat proti terorismu, globálnímu oteplování a třeba i epidemiím. Jako problém politici vnímají uprchlíky a samozřejmě i zadlužení Řecka. Všechny země také souhlasily s pokračováním nátlaku na Rusko kvůli neplnění takzvané Minské dohody.

Rusko-ukrajinský konflikt bez řešení

„Bezradnost se snad dá vidět pouze v jediné otázce. Tou je konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. G7 je sice, v případě dalšího neplnění dohod, připravena sankce proti Rusku ještě zpřísnit. Je ale vidět, že Rusko svůj postoj dlouhodobě nemění. Jen jeho špičky ještě víc upevňují své vnitropolitické pozice. To tak ale bývá, že se lidé v době krize ještě více semknou.“

Čtěte také


Všem je totiž jasné, že obnova východní Ukrajiny bude stát stovky tisíc dolarů. A Ukrajina na to peníze nemá. A normálně žít se tam už teď rozhodně nedá.

G7 a Řecko

Proč se na summitu vlastně moc nemluvilo o problémech Řecka? Podle Hindlse tak neevropští hráči vzkazují, že si to musí Evropa vyřešit sama. „V zásadě se asi brání, aby se zadluženost Řecka přenesla za oceán. Úplně se to určitě přejít nedá, ale asi se nedá očekávat, že by se nějaké řešení dostalo do oficiálních dokumentů,“ říká.


Evropa opravdu nechce, aby země spadla přes palubu. To by totiž mohlo znamenat dominový efekt. Problémy mají i Itálie a Španělsko.

Za posledních několik měsíců se navíc situace s hrozícím řeckým bankrotem dvakrát nezměnila. „Řecká vláda je ve dvojích kleštích. Jak Evropy, tak svých voličů. Bez dohody a vzájemných kompromisů s EU to nepůjde.“

Tento spor přitom nejvíc odnáší řecký občan. „Kdyby se Řekové vrátili ke své měně, tak by to znamenalo totální devalvaci měny ve vztahu k rozhodujícím světovým měnám. Zatím ale lidé reagují klidně. Ale jejich premiér rozhodně klidné noci nemá. A dlouho ještě mít ani nebude,“ dodává.

Země skupiny G7

Jak může vypadat připravovaná transatlantická dohoda o obchodním a investičním partnerství mezi Evropou a Spojenými státy? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.