„Relaxuju na sále. Nemám u sebe mobil,“ vtipkuje Pirkův nástupce Ivan Netuka
Být přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu je prý pro něj závazek. „Jan Pirk i jeho předchůdci jsou tak velká jména, že nebylo jednoduché navazovat,“ přiznává.
„Přistupoval jsem k tomu s velkou pokorou. Jan Pirk i jeho předchůdci jsou tak velká jména, že nebylo jednoduché navazovat. Člověk se těšil, ale je za tím velká práce a zodpovědnost,“ vzpomíná profesor Ivan Netuka na chvíli, kdy se stal přednostou.
„Jako mladý sekundář jsem si říkal, jak ten život bude jednodušší, až se stanu zkušeným operatérem. Ale byla to naivní představa,“ připouští v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.
Operace? Radost!
Chod kliniky, administrativa, výchova mladé generace... K tomu pravidelně operuje. „Je možné být nehrajícím kapitánem daviscupového týmu, ale není možné být neoperujícím přednostou kliniky kardiovaskulární chirurgie,“ glosuje.
„Operační sál je pro mě velká radost a místo největšího klidu. Nemám u sebe mobilní telefon, nemusím podepisovat žádné papíry a můžu si ten výkon užívat s týmem na operačním sále s trochou dobré hudby. Je to velký relax. Jsem šťastlivec, kterému je práce koníčkem. A těším se na operační sál.“
Jaký byl cíl jeho cesty do Kazachstánu a co se mu tam přihodilo? Jsou cesty chirurgů do zahraničí běžnou záležitostí? Zažil ve své profesi zázrak?
Související
-
To, co nám lidi povídají při operaci mozku, by mohlo občas zajímat policii, usmívá se neurochirurg
Jako náš nejmladší profesor v neurochirurgickém oboru má za sebou už kolem 4000 operací mozku. Včetně těch, které se provádějí při plném vědomí.
-
Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole
Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.
-
Jako když pumpa špatně odčerpává vodu. Taková jsou chronická srdeční selhání
Chronické selhání srdce je častější ve vyspělých civilizacích. I díky tomu, že se dožíváme vyššího věku. Alespoň to tvrdí docent Štěpán Havránek z 1. Lékařské fakulty UK.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.