Radost ze vzniku Československa udělala lidi lepšími, myslí si Zdenka Procházková
Narodila se za první republiky, jako dítě se setkala s prezidentem Masarykem, pak zažila všechny dějinné křižovatky českého národa, stále cestuje mezi Prahou a Vídní. Jedinečné vzpomínky s námi sdílela filmová a divadelní herečka Zdenka Procházková.
„Mám pocit, že ta radost z toho, že vznikla Československá republika, udělala lidi lepšíma. Byli vzájemně šťastní, že patří k sobě a že máme svou republiku,“ popisuje Zdenka Procházková.
„Na pana prezidenta Masaryka si vzpomínám. To byl tatíček Masaryk nejen pro nás, všichni mu tak říkali, protože on porodil tu naší republiku,“ říká Zdenka Procházková. S „tatíčkem“ Masarykem se jako malá dokonce potkala a dodnes na to emotivně vzpomíná.
Jaké bylo její setkání s prezidentem Masarykem? Jaké bylo české století očima Zdeňky Procházkové? Jaká byla první republika? A jaká byla doba po ní?
Související
-
Zvláštní vydání pořadu Jak to vidí k 100. výročí republiky. Sledujte ve videu
Jsme sebevědomý národ? Umíme projevit národní hrdost? Lze nějak definovat typické rysy naší národní povahy? Nakolik se identifikujeme s idejemi první republiky?
-
Přežila Osvětim, pochod smrti i pád na společenské dno. Osudové ženy: Heda Margoliová-Kovályová
Její život by vydal na hollywoodský film. Žena úspěšného muže přežila Osvětim i pochod smrti, krutou komunistickou perzekuci i pád na společenské dno.
-
Jaký vztah mají k Masarykovi Slováci? Podle Martina Huby je plný úcty
Martin Huba se v novém filmu Hovory s TGM stal Tomášem Garriguem Masarykem. Jaké to bylo zahrát si prvního československého prezidenta?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.