Prodavači snů

„Každý lepší člověk dnes šňupe kokain. Je to jako si koupit pěkný sen.“ Rok 1924 se zapsal do historie nástupem kokainové epidemie.

Zkušenosti s návykovými látkami na území Rakousko-Uherska jsou už na konci 19. století. První větší vlna, kdy se v Československu začal kokain objevovat, přišla ale až po 1. světové válcem. Souviselo to pravděpodobně s ruskými emigranty, kteří měli zkušenost právě s kokainem.

Národní listy 15. 6. 1924

Nástup kokainového moru

Paříž měla svůj Montmartre, kde bylo centrum kokainistů. Praha měla ve 20. letech podniky Texas, Mimosa nebo Rokoko (o tom více viz případ Bílý jed). Prodej kokainu u nás ale kvetl ve všech velkých městech, a dokonce i na venkově.

V roce 1924 se tak v novinách začínají objevovat články, které Prahu varují před šňupáním kokainu a používáním morfia. Ve stejném roce dostanou taky kriminalisté první velký případ podvodu s omamnými látkami.

Případ Latiňák

František Latiňák byla známá firma. Poprvé byl odsouzený v roce 1912 za pašování cukerínu. Ve věznici na Vinohradech během noci v roce 1913 přepiloval mříž a utekl. Podle dobových zpráv na něj čekalo před věznicí auto. Odjel do Švýcarska a pak do Holandska.

Po 1. světové válce se vrátil do Československa a v roce 1924 se dopustil podvodu s kokainem. Připravil 12 pytlíčků se sodou bicarbonu a do jednoho dal malou vrstvičku kokainu. Na „ochutnání“ to stačilo. Účtoval si zálohu 7000 korun, skutečné hodnota sody byla v té době kolem 100 korun.

Detailní pohled na ženu šňupající kokain ve 20. letech 20. století

Směšný trest

„Latiňák jest vinen, že (...) koncem července lstivým předstíráním, že v balíčkách je kokain, (…) čímž spáchal čin podvodu, a odsuzuje se k osmi měsícům žaláře (...) a naproti se zprošťuje obžaloby, že v červenci a srpnu 1924 obchodoval s kokainem.“

Na základě tehdejších zákonů ale nebylo pravděpodobné, že by mohl dostat nějaký vysoký trest. „Tam byla pokuta 50 korun. A když nezaplatí, tak 10 dní odnětí svobody,“ uzavírá Miloš Vaněček. Mnohem zajímavější se tak jeví, jak byl Latiňák odhalen. Poslechněte si dokudrama.

Národní politika 5. 1.1938

Účinkují: Jan Vlasák, Aleš Procházka, Tomáš Kobr, Hanuš Bor, Marcela Nohýnková Lada Jelínková a Klára Sedláčková-Oltová

Scénář: Bronislava Janečková s policejním historikem Milošem Vaněčkem

Režie: Vít Vencl

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: Bronislava Janečková , rota , Miloš Vaněček
Spustit audio

Související