Proč radiodiagnostika už dnes nenabízí lékařům barevné obrázky? Vysvětluje odborník Josef Vymazal

17. říjen 2022

Barevná televize, počítače, hry. Monitory radiologů ale nabízejí stále stejně nudný šedivý obraz. Proč? „Protože ženy rozpoznají daleko více barevných odstínů než muži a to by bylo nespravedlivé,“ vtipkuje radiolog Josef Vymazal. Jakou má vazbu na moderátorku Marii Retkovou? Má lékařskou profesi v rodině? Proč se musí vyšetření CT indikovat opatrně a čím se liší od magnetické rezonance? Co všechno je schopen rozpoznat? Poslechněte si v audiu.

„Lidské oko je ke škále šedi daleko citlivější,“ vysvětluje šeď monitorů. Takže jediná barevná informace na monitoru je jméno pacienta,“ dodává s humorem profesor, podle kterého je k profesi radiologa důležitá trpělivost a smysl pro detail. „Myslím ale, že trpělivost je nutná pro všechny lékařské obory. A určitě pokora.“

Proces učení jeho oboru je ale vyjímečně zdlouhavý. „Každý lékařský obor se učí pomalu a tady možná ještě více. Radiodiagnostika se nedá naučit z knih, jen dlouhou a dlouhou praxí a neustálým hleděním do obrázků. To je naprosto nenahraditelné a každý, kdo si myslí, že se to dá obejít či přeskočit, tak se hrubě mýlí,“ uzavírá uznávaný radiolog Josef Vymazal.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.