Proč jsou muchomůrky jedovaté. Jak to dopadlo, když do Mramorového lesa zabloudili první houbaři?

2. červenec 2023

Byl jednou jeden les, kterému se od nepaměti říkalo Mramorový les, nikdo už ani nevěděl proč. Snad že by se jeho krása měla tesat do kamene. Byl to les lidskou nohou nedotčený, plný starých stromů, hustého mechu, vřesu, kapradí a hlavně hub. Těch tu rostlo tolik, že měl starý hřib Strakoš pořádnou práci, aby mezi nimi udržel pořádek. Zvlášť s otravnými muchomůrkami byl často kříž! Proč se málem vedla houbová válka? A jak se stalo, že jsou muchomůrky jedovaté?

Vypráví: Alois Švehlík
Napsala: Magdalena Wagnerová
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Režie: Ivan Holeček
Natočeno: 1992

Další čtené pohádky na dobrou noc poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.