Princezna na klíček. Pohádka o malém vévodství, kde si panovníci hrají a poťouchlí rádcové vládnou

19. únor 2023

Nepláče, nekřičí, nahlas se nesměje, a dokonce se ani nehýbe! Malá princezna Mařenka je totiž na klíček, kterým se musí natahovat jako mechanická hračka. Nemá ani vlastní zájmy a názory. Kdo si takovou princeznu vezme za ženu? Obzvlášť když se vypečení rádcové spolu s dvorní dámou pokusí jakékoli žádosti o ruku zabránit... V hlavních rolích Petr Čtvrtníček, Jakub Žáček, Jana Stryková, Jiří Vyorálek a další.

Dramatizace: Vít Malota
Účinkují: Petr Čtvrtníček, Jakub Žáček, Jana Stryková, Jiří Vyorálek, Bohdana Pavlíková, Veronika Lapková, Ondřej Rychlý, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Kryštof Krhovják, Igor Orozovič, Tomáš Weisser a Hynek Chmelař
Napsal: Josef Hanzlík
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Jitka Špálová
Hudba: Ondřej Gášek
Premiéra: 19. 2. 2023

„Pohádka nabízí nepřeberné množství vtipných postav a postaviček – v centru, kromě vévodské rodiny, stojí trojice zlotřilých rádců. Do těchto rolí bylo třeba zvolit nejen zkušené herce se smyslem pro humor a rytmus, ale zároveň i takovou trojici, která by dokázala fungovat pohromadě. V rolích Cintaliniho a Brindaliniho se představí Petr Čtvrtníček s Jakubem Žáčkem, herečtí kolegové z Divadla Na zábradlí. Ti byli naší první volbou coby perfektně sehraná dvojice s neopakovatelnou chemií. Do trojice k nim jsme potřebovali herečku, která s nadsázkou řečeno ‚pány udrží zkrátka‘, což se Janě Strykové jako madam Bombelesové povedlo s přehledem,“ vysvětluje režisér Vít Malota, který do role princezny na klíček obsadil Veroniku Lapkovou. Její rodiče ztvárňují Jiří Vyorálek s Bohdanou Pavlíkovou, nápadníky hrají Kryštof Krhovják, Igor Orozovič a Ondřej Rychlý.

 „Předloha Josefa Hanzlíka nám nabízela přepych ve formě vtipně a svěže napsaných dialogů, do kterých bylo třeba zasahovat jen minimálně. Oproti tomu jsme se rozhodli trochu posunout vyznění pohádky. Spíš než původní opakující se příběh o neschopnosti a dětinskosti nás zajímalo, jak z takového začarovaného kruhu vystoupit,“ popisuje Malota, jenž kromě režie napsal i dramatizaci. Z princezny na klíček vytvořil sympatickou postavu, která je na konci hry schopna stát si za svým a vyprostí se z prostředí, kde jí neustále někdo říká, co má a co nemá dělat.

Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související