Princezna na klíček. Pohádka o malém vévodství, kde si panovníci hrají a poťouchlí rádcové vládnou

19. únor 2023

Nepláče, nekřičí, nahlas se nesměje, a dokonce se ani nehýbe! Malá princezna Mařenka je totiž na klíček, kterým se musí natahovat jako mechanická hračka. Nemá ani vlastní zájmy a názory. Kdo si takovou princeznu vezme za ženu? Obzvlášť když se vypečení rádcové spolu s dvorní dámou pokusí jakékoli žádosti o ruku zabránit... V hlavních rolích Petr Čtvrtníček, Jakub Žáček, Jana Stryková, Jiří Vyorálek a další.

Dramatizace: Vít Malota
Účinkují: Petr Čtvrtníček, Jakub Žáček, Jana Stryková, Jiří Vyorálek, Bohdana Pavlíková, Veronika Lapková, Ondřej Rychlý, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Kryštof Krhovják, Igor Orozovič, Tomáš Weisser a Hynek Chmelař
Napsal: Josef Hanzlík
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Jitka Špálová
Hudba: Ondřej Gášek
Premiéra: 19. 2. 2023

„Pohádka nabízí nepřeberné množství vtipných postav a postaviček – v centru, kromě vévodské rodiny, stojí trojice zlotřilých rádců. Do těchto rolí bylo třeba zvolit nejen zkušené herce se smyslem pro humor a rytmus, ale zároveň i takovou trojici, která by dokázala fungovat pohromadě. V rolích Cintaliniho a Brindaliniho se představí Petr Čtvrtníček s Jakubem Žáčkem, herečtí kolegové z Divadla Na zábradlí. Ti byli naší první volbou coby perfektně sehraná dvojice s neopakovatelnou chemií. Do trojice k nim jsme potřebovali herečku, která s nadsázkou řečeno ‚pány udrží zkrátka‘, což se Janě Strykové jako madam Bombelesové povedlo s přehledem,“ vysvětluje režisér Vít Malota, který do role princezny na klíček obsadil Veroniku Lapkovou. Její rodiče ztvárňují Jiří Vyorálek s Bohdanou Pavlíkovou, nápadníky hrají Kryštof Krhovják, Igor Orozovič a Ondřej Rychlý.

 „Předloha Josefa Hanzlíka nám nabízela přepych ve formě vtipně a svěže napsaných dialogů, do kterých bylo třeba zasahovat jen minimálně. Oproti tomu jsme se rozhodli trochu posunout vyznění pohádky. Spíš než původní opakující se příběh o neschopnosti a dětinskosti nás zajímalo, jak z takového začarovaného kruhu vystoupit,“ popisuje Malota, jenž kromě režie napsal i dramatizaci. Z princezny na klíček vytvořil sympatickou postavu, která je na konci hry schopna stát si za svým a vyprostí se z prostředí, kde jí neustále někdo říká, co má a co nemá dělat.

Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...