Proč je nebe tak daleko. Vítězná hra z Prix Bohemia Radio na motivy pohádkových knih Daisy Mrázkové
Postavy z pohádkových knih Daisy Mrázkové nyní ožívají v rozhlasové pohádce Proč je nebe tak daleko, kterou napsal Matěj Samec ke 100. výročí narození této významné české malířky, ilustrátorky a spisovatelky. Pohádka zvítězila na 40. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio v kategorii Drama a ocenila ji i studentská porota.
Pohádky a příběhy Daisy Mrázkové vyprávějí o těch nejobyčejnějších, ale zároveň nejmocnějších okamžicích dětství. O malých chvilkách, kdy se zničehonic vyjeví, že svět kolem nás je obrovský, strašný i krásný, že když máme někoho rádi, všechno je jiné a lepší, že na některé otázky není jednoznačná odpověď...
Postavy z knih spolu poskakují po lese, dívají se, ptají se, hloubají a nenápadně tak čtenáře provedou krajinou prvních velkých filozofických otázek: Co jsem já a co ty? Může myšlenka změnit svět? Co znamená mít rád? Knihy Daisy Mrázkové můžeme bez rozpaků zařadit po bok klasických děl světové moderní literatury, jako jsou Medvídek Pú, Alenka v říši divů nebo třeba Malý princ. Matěj Samec se inspiroval poetikou knih Chlapeček a dálka, Haló, Jácíčku, Můj medvěd Flóra, Auto z pralesa a dalších a napsal příběh, jenž podněcuje k výletu do světa dětské fantazie.
V kategorii Drama zvítězili:
1. místo: Proč je nebe tak daleko, autor rozhlasové hry: Matěj Samec na motivy knihy Daisy Mrázkové, režisérka: Bela Schenková, dramaturgie: Lenka Veverková, autor hudby: Jan Trojan, zvuková a techická realizace: Tomáš Pernický
2. místo: Pan Theodor Mundstock, autor: Ladislav Fuks, autorka rozhlasové dramatizace: Lenka Veverková, režisér: Aleš Vrzák, dramaturgie: Zuzana Sikačová, autoři hudby: Jan Trojan a Ester Grohová, zvuková a technická realizace: Tomáš Pernický
3. místo: Křižovatky, autor: Pavel Molek, režisér: Petr Mančal, dramaturgie: Klára Novotná, autor hudby: Miroslav Tóth, zvuková a technická realizace: Jonáš Rosůlek
Zastavit se a zasnít
Nedílnou součástí knih Daisy Mrázkové jsou i její autorské ilustrace. Kresba Mrázkové není rozpustilá, ani příliš dynamická, je spíše klidná a střízlivá, nevnucuje dětem pestrobarevný svět. Perem kreslí nejen obrysy krajiny, lidských postav, zvířat či předmětů, ale používá jej také při vyplňování ploch různorodým šrafováním. „Spojení textu a výtvarna je u Daisy Mrázkové v absolutní symbióze. Je to hra myšlenek, barev, písmen, slov a tvarů. Tato hravost a určitá křehkost nás inspirovaly i v nápadu, jak pojmout hudební design naší hry,“ vysvětluje režisérka Bela Schenková, která ve spolupráci s hudebním skladatelem Janem Trojanem přetavila výtvarnou složku do zvukové. Autoři hry si pohrávají se zvukomalebností, zanořováním se do snů a propojováním fantazie s realitou.
Zastavit se, přepnout, lehnout si do trávy, jen tak pozorovat? To už není v dnešním světě nic obvyklého. Pohádky a básně Daisy Mrázkové jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím. Zastavit a zasnít se můžete i u poslechu této rozhlasové hry.
Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Polepšovna princezen. Pohádková komedie o tom, že narodit se jako princezna nemusí být vždycky výhra
Jaká je ideální princezna? Samozřejmě krásná. Vždycky dokonale upravená. Co se umí perfektně chovat a především se chce vdát za prince. Když taková není, může se napravit.
-
Muminci a čarodějův klobouk. Kouzelná pohádka ke 110. výročí narození Tove Janssonové
Poslouchejte kouzelnou pohádku s Miloslavem Königem, Ivanou Chýlkovou, Václavem Neužilem a mnoha dalšími, kterou si připomínáme 110. výročí narození Tove Janssonové.
-
O bojácném Floriánkovi. Příběh o lásce a překonávání strachu
Snad každý člověk se něčeho bojí. Hrnčíř z naší pohádky není výjimka. Kvůli lásce však zkusí svůj strach překonat. Čeká ho pak za to šťastný konec?
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.