Proč je moudivláček moudivláček?

15. květen 2010

Moudivláček je druh ptáků stavějící vakovité hnízdo podobné ohromnému moudí. Doplňky Jungmannova slovníku dokládají východočeský výraz mundiblá(če)k, mu(n)obálek člověk malý a špinavý, původně asi batole, které ještě neumí chodit a leze po zemi – „vleče (po zemi) moudí“. Metaforicky bylo toto označení přeneseno na ptáka – byl také majitelem velkého moudí, ale v jiném smyslu. Moudí – ‚šourek s varlaty‘, příbuzné s lat. mentula ‚mužský úd‘, řec. μήδεα (mn. č.) ‚varlata‘.

S využitím:
Václav Machek, Etymologický slovník jazyka českého, 2. vydání, Academia, Praha 1968

Obrázky pocházejí z učebnice "Živočichopis pro nižší třídy škol středních", která vyšla v roce 1910 - ukazují tedy představu o zvířatech před sto lety.

autoři: Milan Harvalík , Ústav pro jazyk český AV ČR
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová