Případ Nikoly Šuhaje. Stanislav Motl odhaluje pravdivý příběh koločavského loupežníka
Pro mnohé stal symbolem svobody lidského ducha. Jeho příběh, jak ho podává Ivan Olbracht v knize Nikola Šuhaj loupežník, je plný romantiky, lásky, dramatického života, dramatické smrti. Sám autor ale přiznal, že to není příběh úplně pravdivý. Že je částečně zidealizovaný a že chtěl hlavně vzbudit zájem o tvrdý a bídný život lidí na Podkarpatské Rusi, která byla tenkrát součástí Československa. Stanislav Motl se do Koločavy vydal, aby tu hledal pravdivý Šuhajův příběh.
Jen od roku 1933 do roku 1939 vyšel román Nikola Šuhaj loupežník v neuvěřitelných 11 vydáních. Byl přeložen do ruštiny, francouzštiny, polštiny, italštiny, němčiny, ukrajinštiny a do dalších jazyků.
Zfilmovaný muzikál brněnského Divadla na provázku podle Olbrachtova románu lámal rekordy návštěvnosti. A o Šuhajovi stále vznikají filmy i divadelní hry.
Stanislav Motl se několikrát, ještě než se na Ukrajině rozhořela ničivá válka, vydal do této, pro mnohé z nás tajemné země hlubokých lesů a nekonečných polonin. Vydal se do Kolčavy. Aby tu hledal pravdivý příběh Nikoly Šuhaje.
Související
-
Ivan Olbracht. Spisovatel Podkarpatské Rusi
Před 140 lety se narodil v Semilech Ivan Olbracht, původním jménem Kamil Albrecht Zeman. Autor slavného Nikoly Šuhaje loupežníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.