Ivan Olbracht. Spisovatel Podkarpatské Rusi

Před 140 lety se narodil v Semilech Ivan Olbracht, původním jménem Kamil Albrecht Zeman. Autor slavného Nikoly Šuhaje loupežníka. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Levicově smýšlející literát, novinář a překladatel, pocházel z rodiny advokáta Antonína Zemana, který se jako spisovatel prosadil pod jménem Antal Stašek. Po mamince Kamile Schönfeldové byl židovského původu.

Znamenitý vypravěč příběhů

Jeho život i dílo bylo rozporuplné především kvůli jeho ideologické angažovanosti a působení v Komunistické straně Československa.

Do srdcí čtenářů se zapsal hlavně jako znamenitý vypravěč příběhů z Podkarpatské Rusi. Především je to baladický příběh Nikola Šuhaj loupežník a povídkový triptych Golet v údolí.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude autor slavného Saturnina.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Pavel Jurda
Spustit audio

Související