Případ Apollo aneb pět vražd Kolínského gangu

Tak rozsáhlou síť, s výjimkou orlických vražd, tuzemská kriminalistika nezaznamenala.

19. ledna 1996, Valašské Meziříčí, hotel Apollo, pokoj č. 318. Tělo na pohovce překryté dekou. Na krku, hrudníku a břiše hluboké bodnořezné rány. Ráno ho objevila hotelová pokojská při úklidu. Byl to 46letý, poměrně úspěšný soukromý podnikatel. Manželka ho několik dnů pohřešovala.

Hotel Apollo ve Valašském Meziříčí

Vyšetřování jeho vraždy bylo jen začátkem kauzy s málokdy vídaným rozsahem. Ostravská kriminálka zjistila, že pokoj v hotelu byl zamluvený na falešné jméno. Největší podezření bylo na pachatele z řad podnikatelových obchodních partnerů. Oběť totiž měla u jednoho z nich milionový dluh.

Razantní zásah

V podnikatelově zakódovaném diáři bylo u dne vraždy jedno konkrétní méno. Dotyčný při výslechu suverénně všechno popřel. Přiznal jen cestu na severní Moravu se dvěma 23letými společníky. Vyjela zásahovka.

Luboš Valerián o Otu Biedermanovi

Plk. Luboš Valerián se spisy případu Apollo

Poměrně inteligentní s dobrou slovní zásobou, zdvořile, ale hrdě vystupující a především fyzicky i psychicky odolný. Milovník zbraní a bojových sportů. Toho nešlo zdolat ostře vedeným výslechem. Zabraly až otcovské domluvy.

Razantní zadržení všech podezřelých a jejich transport vrtulníky do Ostravy se z psychologického hlediska ukázalo jako zásadní. Vytržení pachatelů ze známého prostředí otřáslo jejich sebevědomím. Začali ztrácet půdu pod nohama… Vyslýcháni byli souběžně, ale odděleně.

Klíčový 14hodinový výslech

Na každého z trojice připadla dvojice vyšetřovatelů: hodný a zlý. Jejich úkolem bylo podezřelé mezi sebou rozhádat. Jako vraha nakonec dva z podezřelých označili shodně třetího, Otu Biedermana. Když to Biederman zjistil, prozradil, že šlo o vraždu na objednávku. A přiznal další čtyři vraždy.

Dvě z Biedermanových dodatečně přiznaných vražd nebyly v té době vyřešené a o dvou se ani nevědělo. Kriminálka začala rozplétat činnost skupiny, která řadu let řádila ve Středočeském kraji a v Praze. V pozadí stála jedna konkrétní osoba. Rozsáhlostí šlo případ srovnat snad jen s orlickými vraždami.

Rozsudek. Bude konečný?

Obviněno nakonec bylo 10 lidí. V celé skupině (převážně mladých lidí) byly zvláštně pokřivené vztahy. Neměli žádnou úctu k životu. 18. září 1998 dostal Oto Biederman za pět vražd doživotí.

Na další členy „Kolínského gangu“ čekaly rozsudky dvakrát po 25 letech, jednou 13,5 roku a pro zbytek na pomyslném vrcholu pyramidy tři roky. Zákony ČR umožňují i doživotně odsouzenému vrahovi po 20 letech požádat soud o podmínečně propuštění. Čas Oty Biedermana se blíží.

Účinkují: Stanislav Šárský, Jiří Čapka, Marek Holý, Václav Knop, Otakar Brousek ml., Antonín Hardt, Adam Ernest, Kajetán Písařovic, Lukáš Křišťan

Scénář: Tereza Vojtová a Luboš Valerián

Režie: Dimitrij Dudík

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: rota , Tereza Vojtová
Spustit audio