Jsou orlické vraždy už kompletně uzavřené? To je těžké říct, přiznává kriminalista Michal Mazánek
„Ke konci 90. let například jenom ve Středočeském kraji se v jednom roce objevilo 67 vražd. To bylo šílený číslo,“ čílí se bývalý šéf vyšetřovací skupiny Pomník, plukovník Michal Mazánek
Hostem Dvojky byl policista roku 2011 a šéf oddělení násilné trestné činnosti Michal Mazánek. V roce 2000 se stal šéfem skupiny Pomník, která se zabývala neobjasněnými vraždami. Skupině se podařilo polovinu z nich objasnit.
Čtěte také
„Devadesátá léta se vyznačovala tím, že v této republice došlo k velkému množství vražd. A nedalo se to zvládat. Ke konci 90. let například jenom ve Středočeském kraji se v jednom roce objevilo 67 vražd. To bylo šílený číslo. Proto vznikly Pomníky,“ vysvětluje Mazánek.
„U každého případu začínáte po těch letech od začátku. Lidé zapomínají, takže se těžko získávají nové informace. Pomohla nám ale například genetika, která začala fungovat v roce 1995. Objevily se ještě některé další metody. A měli jsme víc času,“ přiznává.
Orlické vraždy
Moderátorka Martina Kociánová se svého hosta ve studiu ptala také na to, jestli už jsou orlické vraždy kompletně uzavřeny. „To je těžké říct,“ přiznává Michal Mazánek. Ale ano, pachatelé byli odsouzeni.“
„Někteří pachatelé budou už pravděpodobně na svobodě. Nikoli ale ti hlavní. Ti dostali výjimečné tresty,“ vysvětluje. „Orlické vraždy ale nebyly jenom mrtvoly v sudech. Souvisely s tím i další případy, další trestná činnost. Několik loupežných přepadení. I v zahraničí... Je to série případů.“
Bojí se o rodinu
Jak moc si trestné činy Michal Mazánek pouští do soukromého života? „Proniká to do nás a chováme se možná cyničtěji, což je naše obrana. V noci se ale probouzíme a myslíme na oběti, pozůstalé a celý případ. Zkoumáme, jestli jsme něco důležitého nepřehlédli. Pracovní doba u nás prakticky neexistuje.“
Málo policistů má proto pevný vztah. „Naplánujete si kino a pak vám zazvoní telefon. Ženy to s námi nemají jednoduché.“ A bojí se o rodinu? „Ano, jsme opatrnější a snažíme se ji chránit. Děti a manželky si často myslí, že jsme příliš úzkostliví. My zase víme, co všechno se může stát.“
Související
-
Té noci pes neštěkal... Oceněný dokument o manželce mafiánského bosse Běly, který pracoval s Mrázkem
Patřil k nejmocnějším v podsvětí. Udržoval blízké vazby s kmotrem Mrázkem, který se od něj prý učil. Podle manželky byl ale rovným chlapem. Jeho příběh vypráví právě ona.
-
Nevím, jestli zrovna Ivan Jonák nebo Ivan Roubal našli ve vězení boha, pochybuje novinář Josef Klíma
Investigativní novinář Josef Klíma se desítky let zabývá kriminálními případy. Jeho kauzy a knihy posloužily jako předlohy k filmům. Teď mu vyšla nová kniha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.