Luboš Valerián o Otu Biedermanovi

Poměrně inteligentní s dobrou slovní zásobou, zdvořile, ale hrdě vystupující a především fyzicky i psychicky odolný. Milovník zbraní a bojových sportů. Toho nešlo zdolat ostře vedeným výslechem. Zabraly až otcovské domluvy.

„Na ten výslech rád vzpomínám... Byla to určitá taktika: nepřerušovat spontánní výpověď v klíčovém momentu spontánního doznávání. A taky bylo třeba doplňující otázky na detaily o způsobu usmrcení, způsobu ukrývání oběti a podobně,“ vysvětluje plk. Luboš Valerián.

„Jeho výpověď byla velmi obsáhlá… Navíc jsem vycítil jistý velikášský rys Biedermanovy povahy, co se týče zbraní a jejich použití. Považoval se za odborníka a jakýkoli naivní dotaz z mé strany ho vedl k ochotnému poučování.“ Výslech trval 14 hodin.

Machr na špinavou práci

Biederman se během něj přiznal k dalším čtyřem vraždám v Praze a na Kolínsku. Ve dvou případech šlo o jeho přátele. Říkal to chladnokrevně. Jako by se chlubil. „Je to zajímavý typ zločince. Dělal práci, kterou nikdo jiný dělat nechtěl, ale z celé party z toho měl nejmenší profit,“ popisuje plk. Valerián.

„Byl dostatečně inteligentní, aby pochopil, že ho čeká doživotí a že sebeupřímnější doznání nemůže snížit váhu pěti zavražděných obětí. Podle forenzních expertů trpí stálou duševní poruchou psychopatie, je citově chudý. Agrese a násilí mu poskytují pocit dokonalosti, nadřazenosti a úspěchu.“

Vztah vyšetřovatel-vyšetřovaný

A jen pro dokreslení: „Občas mě tento pětinásobný vrah nechává z vězení pozdravovat. Jednou mi dokonce nechal v rádiu zahrát písničku Daniela Landy Včera mě někdo trefil… Pro mě byl tento případ studnicí poznání. Možnost vyšetřovat takový případ potká kriminalistu jednou za život.“

Zpět na: Případ Apollo aneb pět vražd Kolínského gangu

autoři: rota , Tereza Vojtová , Luboš Valerián
Spustit audio